رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

ایران 1200 مرکز درمانی موقوفه دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

ایران 1200 مرکز درمانی موقوفه دارد

معاون اوقافی، ثبتی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: یک‌هزار و 200 مرکز درمانی وقفی در کل کشور وجود دارد که از این تعداد 133 بیمارستان موقوفه است.

ایران 1200 مرکز درمانی موقوفه دارد

حجت‌الاسلام محمدمهدی حاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان ساری اظهار کرد: آمار کل پرونده‌های حقوقی موقوفات تا سال 88 حدود 12 هزار پرونده بود که با پیگیری، تلاش و سیاست‌های سازمان اوقاف این آمار به 7 هزار و 500 پرونده کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه سیاست سازمان اوقاف و امور خیریه مبین بر بیانات مقام معظم رهبری تبدیل امامزادگان به قطب فرهنگی است و افزود: سالانه 170 میلیون نفربار زائر و مسافر به زیارت امامزادگان کشور مشرف می‌شوند.

معاون اوقافی، ثبتی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه در سال 88، مشخصات 128 هزار و 616 موقوفه به شکل مکتوب در کشور ثبت شده بود، ادامه داد: در چندسال اخیر مشخصات بیش از 173 هزار و 627 موقوفه به شکل الکترونیکی در سامانه جامع ثبت و ضبط شده است.

این مسئول از وجود 78 هزار و 645 موقوفه درآمدزا در کشور خبر داد و گفت: از 173 هزار موقوفه فعلی، 94 هزار و 984 موقوفه انتفاعی شامل مسجد، حسینیه، تکیه و ... است که فاقد درآمد و نیازمند پشتوانه مالی هستند.

حاتمی با اشاره به اجرای طرح تحول موقوفات درمانی در کل کشور، تصریح کرد: یک‌هزار و 200 مرکز درمانی وقفی در کل کشور وجود دارد که از این تعداد 133 بیمارستان موقوفه است.

وی با بیان اینکه بسیاری از موقوفات کشور در حوزه منابع طبیعی قرار دارد و سند وقف‌نامه آنها به سال‌های بسیار دور مربوط می‌شود، گفت: با تفاهم‌نامه بین اوقاف و منابع طبیعی حدود 435 هزار هکتار از اراضی موقوفه در منابع طبیعی تعیین تکلیف و تثبیت شده است.