سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

ایجاد قطب های صنایع تبدیلی با توجه به ظرفیت مناطق کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

ایجاد قطب های صنایع تبدیلی با توجه به ظرفیت مناطق کشور

ایجاد قطب های صنایع تبدیلی با توجه به ظرفیت مناطق کشوربا حضور رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور، رییس بسیج سازندگی مازندران و مسئولان در بهشهر بررسی شد.

ایجاد قطب های صنایع تبدیلی با توجه به ظرفیت مناطق کشور

در این نشست که تعدادی از تولیدکنندگان و کارآفرینان شرق مازندران حضور داشتند ، رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: با توجه به تجاربی که سالیان گذشته در حوزه اقتصاد مقاومتی به دست آورده ایم امسال در نظر داریم در تمام شهرستان های کشور یک قطب صنایع تبدیلی متناسب با ظرفیتی که در آن شهرستان هست به وجود آوریم .
نعمان غلامی، نبود صنایع تبدیلی خاص هر محصول در همان منطقه قابل کشت را از مشکلات مهم در افزایش ضایعات محصولات کشاورزی اعلام کرد و افزود: ضایعات محصولات کشاورزی بسیار بالاست و بدین وسیله می خواهیم ضایعات محصولات کشاورزی در کشور را به حداقل برسانیم.
وی بیان داشت: الگوی بومی الگوی جدی و ماندگار است که باید متناسب با هر منطقه و ظرفیت های آن، یک محصول بومی ارائه و برای رشد منطقه و نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی تلاش کرد.
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور افزود: باید هر شهرستان به کارخانه های بزرگ مردمی تبدیل شود که هیچ زلزله، تحریم و ورشکستگی بر ان کار ساز نباشد.
غلامی گفت: باید هر منزل یک کارخانه باشد که در مجموع هر چند واحد تولیدی یک استانداردسازی مناسب و کنترل بهداشت انجام شود و همچنان که فاروج قطب آجیل و سمیرم قطب سرکه سیب و بسیاری از شهرستان ها قطب یک محصول خاص شده اند و می شوند، شهرستان بهشهر در استان مازندران هم قطب رب انار مازندران و کشور شود.
امام جمعه بهشهر هم در این نشست گفت: امنیت، عدالت و معیشت از مسائل مهم در هر جامعه ای است که باید با تقویت پاسگاه ها و کلانتری ها امنیت را افزایش داده و با رعایت عدالت در جامعه، معیشت مناسب برای مردم توسط مسئولان فراهم شود.
حجت الاسلام سید عربعلی جباری اظهار داشت: تمرکز مان باید بر رروی معرفی الگوها باشد و الگوهای موفق معرفی شوند و در شهرستان بهشهر نیز ' انار' بعنوان قطب و الگوی برتر محصولات این شهرستان معرفی شود.
مسئول بسیج سازندگی استان مازندران هم در سخنانی گفت: ایجاد ظرفیت های اشتغال جدید از مهمترین دغدغه های ما است که در وضعیت کنونی باید ظرفیت جدید ایجاد کنیم و با استفاده از ظرفیت های استانی، این زنجیره را گسترش دهیم.
سرهنگ غلامرضا شریعتی ادامه داد: باید از ظرفیت های مختلف کار تبلیغی و تبدیلی بهینه و به موقع استفاده شود و با توجه به اینکه مازندران و بهشهر از تنوع محصولات کشاورزی برخوردار است، ظرفیت های مختلف هر شهرستان معرفی و برای رشد و توسعه آن تلاش شود.
فرماندار بهشهر نیز با اشاره به وجود 13 هزارهکتار انار وحشی و کشاورزی در بهشهر گفت: تاکید بر اقتصاد مقاومتی و وارد شدن به صورت عملیاتی در این زمینه از مهمترین دغدغه های رهبری است و ما هم در این راستا با تمام توان وارد شده ایم.
سید خالق سجادی با اشاره به اینکه شهرستان بهشهر با 19 درصد بیکاری از جمله شهرهای با رتبه بالا در بیکاری است، یادآور شد: باید با رونق صنایع تبدیلی همچون انار به عنوان قطب محصول این شهرستان، در نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم.
فرمانده سپاه بهشهر نیز با اشاره به راه اندازی دهکده اقتصاد مقاومتی در روستای قره تپه بهشهر یادآور شد: با استفاده از این دهکده ظرفیت های مختلف تولیدی این روستا برای شهرستان و استان معرفی شود.
علی نجفی گفت: هدف از اجرای این طرح راه اندازی چرخه تولید در سطح شهرستان بهشهر است و تلاش شده تا شعار هر خانه یک کارخانه اجرایی شود.