جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

ایجاد زیر ساخت های لازم برای اکتشاف نفت و گاز در شمال کشور ضروری است - نمایش محتوای خبر

 

 

ایجاد زیر ساخت های لازم برای اکتشاف نفت و گاز در شمال کشور ضروری است

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ احمد قلعه بانی ˈ روز پنجشنبه در آیین آغاز عملیات لایروبی حوضچه پایانه نفتی شمال در بهشهر اظهار داشت : تداوم برنامه های اجرا شده صنعت نفت در شمال کشور به افزایش تولید نفت منجر خواهد شد .

وی به ظرفیت های نفتی شمال ایران که در سال های اخیر به طور جدی به آن پرداخته می شود اشاره کرد و گفت: برای استفاده صحیح از این قابلیت های خدادادی باید زیرساخت های لازم ایجاد و بهره مندی بیشتر از منابع عظیم نفتی این مناطق رخ دهد .

وی همچنین به برنامه ایران برای بهره برداری بیشتر از میادین مشترک نفت و گاز جنوب کشور اشاره کرد و گفت : با تلاش متخصصان داخلی ، فازهای 12 ، 15 و 16 میدان گازی پارس جنوبی و بخش هایی از فازهای 17 و 18 این منطقه مهم اقتصادی در مدار تولید قرار می گیرد .

معاون وزیر نفت افزود : با بهره برداری از این فازها ، یکصد میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت تولید کشور افزوده خواهد شد .

استاندار مازندران نیز در این ایین به موفقیت های صنعت نفت کشور اشاره کرد و گفت : به رغم تحریم های شدید اقتصادی به خصوص در سال گذشته ، رسیدن به این پیشرفت ها تحسین برانگیز است .

ˈ سیدعلی اکبر طاهایی ˈ به اجرای طرح لایروبی حوضچه پایانه نفتی شمال اشاره کرد و گفت : این طرح به روند تکامل صنعت نفت در منطقه و ایجاد فرصت های بیشتر اشتغال منجر خواهد شد .

وی بیان داشت : ساخت این حوضچه به عنوان یک زیرساخت بسیار مهم ، تاثیر فراوانی بر افزایش ˈسوآپ ˈ نفت از این منطقه خواهد داشت .

استاندار مازندران افزود : در فاز اول ، 500 هزار بشکه نفت در روز ، در فاز دوم ، یک میلیون بشکه و در فاز سوم 5/1 میلیون بشکه نفت در روز از این پایانه سوآپ خواهد شد .

نماینده مردم شهرهای بهشهر ، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت : متخصصان جوان و با انگیزه ایران به رغم آن که سال گذشته با مانع بزرگی به نام تحریم مواجه بودند اما با تکیه بر توان داخلی ، این تحریم ها را به فرصت های مناسبی برای پیشرفت و توسعه تبدیل کردند .

ˈ احمدعلی مقیمیˈ افزود : پیش از این از داشتن حداقل های مربوط به صنعت نفت نیز محروم بودیم اما امروزه شاهد انجام اکتشاف در اعماق دو هزار متری دریا هستیم .

وی همچنین خواستار احداث زیرساخت های مرکز پشتیبانی و بهره برداری و زیرساخت های مربوط به سوآپ در منطقه بهشهر شد .