سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

اگر مردم بدانند وقف صدقه جاریه است بیشتر استقبال می‌کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

اگر مردم بدانند وقف صدقه جاریه است بیشتر استقبال می‌کنند

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی اوقاف و امور خیریه مازندران، حضرت آیت‌الله جوادی آملی در جمع مدیران اوقاف مازندران مسئله اوقاف را دارای دو عنصر محوری دانست و افزود: این دو عنصر یکی احیای وقف است و دوم اجرای نیات موقوفات است.

وی اظهار داشت: در رژیم پهلوی احیای موقوفات و اجرای نیات واقفان عمل نشد اما به برکت انقلاب اسلامی اقدامات خوبی انجام گرفت.

این مرجع تقلید جهان اسلام و مفسر کبیر قرآن کریم بیان داشت: یک صدقه جاریه داریم و یک صدقه جا مانده، اگر مردم بدانند وقف صدقه جاریه است بیشتر و بهتر استقبال می‌کنند.

‌آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به ضرورت اطلاع‌رسانی مناسب برای چگونگی وقف گفت: باید مردم را با وقف آشنا کرد و به آنان آگاهی داد که چگونه نیت کنند و چگونه صیغه وقف جاری شود.

وی ادامه داد: اگر زمینی در حال حاضر زراعی است وقف جاری شود ممکن است روزی تبدیل به ساختمان و یا بیمارستان و شود و این یعنی صدقه جاریه که تا ابد ماندگار است.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: اگر وقف جاریه باشد به هیچ عنوان جا نمی‌ماند بلکه راحت‌تر و آسان‌تر احیا می‌شود، مسئله دوم در اوقاف بهره‌وری است و قسمت مهم بهره‌وری موقوفات تقویت حوزه‌های علمیه است زیرا دین به وسیله علما و روحانیت محفوظ است، مردم دین شان را از حسینیه و مساجد دارند و اوقاف عهده‌دار حفظ این‌ها است.

آیت‌الله جوادی آملی در ادامه در مورد تبدیل امامزادگان به قطب فرهنگی گفت: امامزادگان شرف و عزت ما هستند و اینکه امروز ما شیعه هستیم به دلیل این است که سادات جلیل‌القدر آمدند و از اهل بیت گفتند و پدران‌مان قبول کردند و ما شیعه شدیم بنابراین شرف، عزت و کرامت ما از این بزرگواران است.

علامه جوادی آملی افزود: بیشترین سیادت در سرزمین طبرستان است و قدم به قدم سرزمین مازندران جایگاه سادات است بنابراین تکریم و احترام آنها بر ما واجب است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران نیز در این دیدار با ارائه گزارشی گفت: آیت‌الله جوادی آملی از افتخارات جهان اسلام است و جهان اسلام روز به روز به معارف اهل بیت که از زبان این بزرگواران بیان می‌شوند نیازمند است.

حجت‌الاسلام ستار علیزاده اظهار داشت: این اداره کل با داشتن 16 اداره جزو ادارات درجه یک کشور بوده و به زودی به 20 اداره و دفتر نمایندگی ارتقا می‌یابد.

وی افزود: برگزاری 8 هزار و 651 محفل انس با قرآن، برپایی خیمه‌های معرفت با حضور کارشناسان و طلبه‌های جوان اعزامی از قم، میزبانی سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم در مرحله کشوری و برگزاری 118 محفل انس با قران در استان در ایام برپایی این مسابقات از جمله فعالیت‌های مهم فرهنگی در سال گذشته بود.