جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

آگاهی و آشنایی با دریا از مدارس آغاز شود - نمایش محتوای خبر

 

 

آگاهی و آشنایی با دریا از مدارس آغاز شود

مسوول تیم بازرسی وزارت کشور در حوزه طرح های سالم سازی دریا بر ضرورت آموزش و اطلاع رسانی پیرامون چگونگی استفاده از سواحل دریا در مدارس تاکید کرد.

آگاهی و آشنایی با دریا از مدارس آغاز شود

یونس نوبخت دوشنبه شب در نشستی که پس از بازدید از سواحل دریای مازندران در فرمانداری ساری تشکیل شد ، آگاهی و اطلاع رسانی در باره چگونگی استفاده از سواحل دریا را برای همه ایرانیان ضروری دانست و گفت : در راستای آموزش و آگاهی ، آموزش و پرورش باید نقش مهمی را بخصوص در مدارس ایفا کند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ساری ، وی با ابراز رضایت از اقدامات انجام شده در سواحل مازندرانی دریای خزر ، افزود : شرایط نسبت به گذشته مهیا شده است ولی باید در سواحل بستر سازی و شرایط را برای حضور سرمایه گذاران فراهم کرد .
نوبخت به تفاوت شرایط خاص شهرهای ساحلی اشاره کرد و گفت : با بازدید ها و نظارت ها ، تفاوت ها و شرایط مختلف شناساسی و در برنامه ریزی های آتی برای هر شهرستان لحاظ می شود.
وی همچنین یکی از اهداف بازدیدها را آسیب شناسی ، پیدا کردن علت های آسیب و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع معایب برشمرد.
فرماندار ساری نیز در این نشست به اجرای 24 طرح سالمسازی در سواحل این شهرستان در سال جاری اشاره کرد و گفت : نیمی از این طرح ها در بخش خصوصی یا ساحل پلاژهای هوانیروز ، زندان ، دخانیات ، صندوق رفاه ، قوه قضاییه ، ثبت اسناد ، ارتش و پردیس نیروی انتظامی فعالیت دارند.
جواد واحدی به وجود 30 پلاژ دولتی در سواحل شهرستان ساری اشاره کرد و از آنها به عنوان یکی از چالش ها در نظارت و بازرسی ها نام برد و خواستار در نظر گرفتن این گونه چالش ها در ارزشیابی فعالیت های فرمانداری های شهرستان های ساحلی شد.
وی با اظهار این که تنها 12 و نیم کیلومتر از ساحل دریای خزر در شهرستان ساری واقع است ، گفت : پارسال 13 نقطه کور و حادثه خیز در این مسیر شناسایی و امسال برای تمامی این نقاط ناجی غریق به کار گرفته شد.
فرماندار ساری آمار ناجیان غریق مستقر در سواحل این شهرستان را در سال جاری 80 نفر اعلام کرد و افزود : این در حالی است که پارسال 50 ناجی در این محدوده فعال بودند.
وی از کاهش 50 درصدی آمار غرق شدن در سواحل ساری از آغاز فصل شنا تاکنون خبر داد و گفت : امسال تاکنون سه نفر در سواحل ساری غرق شدند در حالی که پارسال آمار قربانیان شش نفر و سال 92 هم 16 نفر بود.
واحدی از نبود آگاهی نسبت به موقعیت ساحلی ، نداشتن مهارت در شنا و انتخاب زمان نامناسب برای استفاده از دریا به عنوان مهم ترین عوامل غرق شدن در دریا نام برد و افزود : زمان غرق شدن دو نفر از سه نفری که امسال در سواحل ساری جان باختند ، نیمه شب بود.
فرماندار ساری همچنین در این نشست خواستار اختصاص اعتبارات ملی برای بسترسازی در سواحل دریای مازندران و اجرای طرح های سالمسازی دریا شد و تاکید کرد : دریا ثروتی است که برای رسیدن به توسعه پایدار و فرصت ثروت اندوزی نیازمند نگاه ملی است و اعتبارات شهرستانی برای ارائه خدمات ملی همخوانی ندارد .
بر اساس آمارهای موجود سالانه بیش از 20 میلیون گردشگر به مازندران سفر می کنند که هدف نخست آنان استفاده از دریا و جنگل است.
استان مازندران 338 کیلومتر از سواحل دریای خزر را در حوزه جغرافیایی 12 شهرستان در اختیار دارد .
امسال به گفته مسوولان استانداری 94 طرح سالمسازی دریا از اول خرداد ماه در سواحل دریای مازندران اجرا شد. فعالیت این طرح ها تا اواخر شهریور ادامه می یابد.
تیم بازرسی سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل وزارت کشور به منظور بازرسی دوره ای از سواحل مازندران به این استان سفر کرد.