جهش تولید | پنج‌شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۹

اولین گفتگوی یک محکوم به مرگ پس از بخشش/ لحظه اعدام از هوش رفتم - نمایش محتوای خبر

 

 

اولین گفتگوی یک محکوم به مرگ پس از بخشش/ لحظه اعدام از هوش رفتم

صبح امروز در محوطه زندان نوشهر با برپایی مقدمات یک دار اعدام قرار بود تا حکم قصاص به اجرا در آید اما با رضایت اولیاء دم در لحظه پس از آویختن طناب دور گردن قاتل ،علیرغم همه ناامیدی بار دیگر زندگی به یک زن 27 ساله بخشیده شد.

حکم قصاص مربوط به زنی 27 ساله بنام فرشته. ب که هفت سال پیش مادر همسر خود را در لاهور کلاردشت به قتل رسانده بود و طبق احکام صادره قرار بر آن بود تا صبح امروز 28 اردیبهشت حکم قصاص به اجرا در آید.

لحظه اعدام از هوش رفتم

فرشته.ب محکومی که با رضایت اولیاء دم از اعدام رها شده بود در گفتگو با مهر از لحظات شوکه آور اعدام گفت.

وی که همچنان پس از چند ساعت از اجرای حکم اعدام  شوکه است و بسختی سخن می گوید در گفتگو با مهر گفت: واقعاٌ رفتم آن دنیا و بیهوش شدم و لحظه ای که طناب دور گردنم انداخته شد از هوش رفتم و چیزی یادم نمی آید.

وی خاطرنشان کرد: هنوز باورم نمی شود که زنده ام و به زندگی برگشته ام .فرشته با قدردانی از خانواده اولیاء دم  همزمان که اشک می ریزد می گوید: واقعاٌ یک معجزه الهی بود.

بخشش در دقیقه 90

حلیمه داوودی یکی از اعضای خانواده اولیاء دم نیز با بیان جزئیات بخشش در گفتگو با مهر گفت: تا قبل از اجرای حکم به هیچ وجه قصد رضایت نداشتیم و حتی در پای چوبه دار چهارپایه را  فشار آوردم اما یک لحظه دلم رحم آمد و علیرغم آویز شدن قاتل مادرم در چوبه دار ،یکبار دیگر مبادرت به نگاه داشتن پاهای محکوم کردم و با همراهی برخی مامورین، طناب از گردنش رها شد و رضایت خودمان را اعلام کردیم.

وی که به نیابت از شش خواهر و برادر دیگر خود قصد اجرای حکم قصاص را داشته است خاطرنشان کرد: حتی در لحظه اجرای حکم یک درصد هم قصد رضایت و بخشش  نداشتم ،اما احساس کردم با گذشت کردن می توانم روح مادرم را شاد کنم .

وی یادآور شد: اکنون احساس بسیار خوبی دارم و از اینکه به اتفاق خواهر و برادرم این خانم را بخشیدیم احساس سبکی داریم و امیدوارم روح مادرمان از ما خشنود باشد.

وی از اداره زندان نوشهر، دادستان نوشهر، شورای شهر کلاردشت، فرمانداری کلاردشت و اقوام قدردانی کرد.

برای اولین بار رضایت پای چوبه دار انجام گرفت

رئیس اداره زندان نوشهر نیز با قدردانی از اولیاء دم گفت: برای اولین بار که در محوطه زندان نوشهر در پای چوبه دار به این شکل رضایت اولیا دم انجام می گیرد که جا دارد از همه کسانی که تلاش کردند در این خصوص قدردانی کنم.

حمید وسکویی با اشاره به نقش رسانه ها در انعکاس اخبار رضایت و بخشش از اعدام گفت: بطور حتم با انعکاس این نوع اخبار فرصت های بیشتری از گذشت و ایثار در جامعه فراهم می گردد .

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نوشهر نیز با اشاره به جزئیات این حکم صادره در گفتگو با مهر گفت: بر اساس نیابت از دادسرای ساری حکم قصاص برای خانم فرشته.ب ،بواسطه ارتکاب به قتل عمد پس از هفت سال قطعی شد و از 4 صبح امروز محوطه زندان برای اجرای این حکم آماده شده بود  که خوشبختانه با رضایت اولیا دم منجر به سازش گردید.

کیومرث حمزه صورتی افزود:  البته قصاص حق شرعی و حقوقی اولیاء دم است اما در این موضوع علیرغم قرار گرفتن طناب دار دور گردن محکوم و زدن چارپایه زیر پای محکوم با اقدام نگاهداشتن یکی از اعضای اولیاء دم ، محکوم از اعدام نجات یافت.

وی افزود: مطمئنا  لذتی که در عفو و بخشش وجود دارد در انتقام وجود ندارد و حرکت اولیاء دم یک حرکت ارزشی و الهی است و ثواب این عمل در پیشگاه حق محفوظ خواهد ماند.

دادستان نوشهر با قدردانی از تلاش های صورت گرفته از سوی اداره زندان و نیروی انتظامی و شورای حل اختلاف برای اجرای حکم و جلب رضایت گفت: از نکات دیگر این گذشت توسط اولیاء دم،بخشش حق دیه خود با توجه به ماه حرام است که باعث شده ارزش این گذشت دو چندان شود.