رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

اولین نشاء مکانیزه برنج در مازندران آغاز شد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اولین نشاء مکانیزه برنج در مازندران آغاز شد

اولین نشاء مکانیزه برنج در مازندران آغاز شد


اولین نشاء مکانیزه برنج در مازندران روز شنبه در آیینی با حضور استاندار ، رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، جمعی از مسوولان شهرستانی و شالیکاران در روستای طوله کلای شهرستان آمل آغاز شد.

اولین نشاء مکانیزه برنج در مازندران آغاز شد

همزمان با این آیین که در حدود چهار هکتار از اراضی شالیزاری حمید تنکابنی در روستای طوله کلای بخش دابو دشت آمل برگزار شد ، کشت مکانیزه و سنتی برنج در دیگر نقاط این استان آغاز شده است.

مازندران با داشتن حدود 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید یک میلیون و 50 هزار تن برنج سفید 42 درصد نیاز کشور را تامین می کند.

با توجه به این که بخش عمده ای از زراعت در استان مازندران به کشت محصول برنج اختصاص دارد از این رو بحث مکانیزاسیون از سال 71 در کشور و در مازندران هم به صورت پایلوت آغاز شده است که طی 5 سال اخیر با حمایت های دولت و ارایه تسهیلات یارانه ای و حمایتی به این بخش در زمینه کاشت این محصول تاکنون 25 درصد اراضی شالیزاری مازندران زیر کشت مکانیزه قرار گرفته است.

عواملی نظیر سختی کار، عدم رغبت جوانان به این شغل، بالا بودن سن بهره برداران، هزینه بالا و عدم توجیه اقتصادی در کشت سنتی برنج موجب شده تا شالیکاران از ورود ماشین آلات تجهیزان مکانیزه کشت برنج استقبال کنند.

کارشناسان امر صرفه جویی در وقت، انجام به موقع عملیات کاشت، کاهش هزینه تولید، افزایش بهره وری نیروی کارگری و افزایش تولید محصول را از جمله اهداف مکانیزاسیون برشمردند.

طبق بررسی های انجام شده مصرف بذر در نشاکاری به صورت مکانیزه نسبت به سنتی از 60 کیلوگرم در هکتار به 30 تا 35 کیلوگرم در هکتار می رسد که خود منجر به کاهش مصرف بذر و کاهش هزینه تولید می گردد.

همچنین در روش مکانیزه بیشترین استفاده از نیروی کارگری 21 نفر روز است در حالی که در روش سنتی 95 نفر روز نیروی کارگری مورد نیاز است.

به گفته کارشناسان جهاد کشاورزی، کشت مکانیزه برنج به کاهش 50 درصدی هزینه ها و افزایش 15 درصدی تولید می انجامد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت و گو با ایرنا از افزایش 10 درصدی سطح زیر کشت نشاء مکانیزه نسبت به سال 93 خبر داد و یادآور شد: سال گذشته سطح زیر کشت نشاء مکانیزه برنج 45 درصد بود.

شهیدی فر افزود : پیش بینی می شود دو سوم زمین های کشاورزی زیر کشت ارقام محلی و یک سوم زیر کشت ارقام پرمحصول برود.

وی خاطرنشان کرد : سطح زیر کشت ارقام پرمحصول در سال گذشته 50 هزار هکتار بوده که امسال به 75 هزار هکتار خواهد رسید.