سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

انحرافات از عزاداری‌ها برچیده شود - نمایش محتوای خبر

 

 

انحرافات از عزاداری‌ها برچیده شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان میاندرود، حجت‌الاسلام سید مجتبی رسولی جویباری سه‌شنبه‌شب در جمع نمایندگان هیئت‌های مذهبی و اعضای هیئت چهارده معصوم شهر سورک مرکز شهرستان میاندرود اظهار داشت: وظیفه ما انجام تکلیف است و در این راستا نیز توقعی از کسی نداریم.

امام جمعه میاندرود با بیان اینکه تمام هستی ما از امام زمان(عج) است افزود: اگر غیر از این باشد به امام عصر و به خداوند خیانت کرده‌ایم وگرنه ادعا و اظهار فضل کردن در این مسیر تنها چیزی که عاید انسان می‌کند خشم و غضب و نفرین خداوند است.

وی بیان داشت: شاید برخی از افراد در بعضی از جاها بتوانند حرف‌هایی را از باب منت بزنند اما برای روحانیون که عمری از سفره امام زمان ارتزاق کرده‌اند، اظهار فضل کردن مفهومی ندارد.

خطیب جمعه شهر سورک مرکز میاندرود با بیان اینکه اگر عنایت امام زمان(عج) از ما گرفته شود چیزی برای عرضه نخواهیم داشت افزود: اگر پیشرفتی هست و حرف‌هایی زده می‌شود همه آن را مدیون امام زمان(عج) هستیم.

وی با بیان اینکه موفقیت نهاد نماز جمعه حاصل تفکر جمعی و تلاش گروه‌های مختلف مردم است گفت: اگر کاری انجام می‌شود اول لطف و عنایت امام زمان و بعد حاصل همت و تلاش همه دوستان ستاد و مردم است.

رسولی با بیان اینکه فراز و نشیب‌ها و مشکلات بسیار است افزود: معتقدم ظرفیت میاندرود و سورک بسیار بالاست چرا که انسان های وارسته ای در این منطقه حضور دارند.

وی به عدم بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها اشاره کرد و ادامه داد: باید علت این امر مشخص شود چرا که هم‌اکنون هم مسئولان رده بالای کشوری در این منطقه وجود دارند و هم کسانی هستند که می‌تواند مسئولیت‌های رده بالای استانی داشته باشند.

امام جمعه میاندرود ایراد و اشکال اساسی را نداشتن ظرفیت دیدن رشد دیگران دانست و تصریح کرد: در طی این چند سال افراد توانمندی را دیده‌ام که تا می‌خواهند رشد کند، حس نامناسبی در برخی افراد گل می‌کند و نمی‌گذارند که این اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: این ایرادی است که در منطقه میاندرود و در سورک وجود دارد و برای همین است که شهر به جایگاه واقعی خود نرسیده است.

رسولی با بیان اینکه بسیاری از روستاها زیباتر از سورک هستند افزود: چرا این اتفاق افتاده است در حالی که دلدادگی مردم سورک به اهل بیت(ع) در استان زبانزد است.

وی به برخی ندانم کاری‌های در راستای مراسم عاشورا در سورک هم اشاره کرد و گفت: این حرکت عظیم را با برخی کارها و خرافات زیر سوال می‌بریم و شما مشاهده می‌کنید که قمه‌زنی سورک هم در منطقه معروف است.

امام جمعه میاندرود گفت: اما ما نمود روز عاشورا را به قمه‌زنی بدل کردیم به‌طوری که بسیاری از افراد برای مشاهده قمه‌زنی به سورک می‌آیند به گونه‌ای که بسیاری از افراد هم به خود بنده در این زمینه گفته‌اند و هم برای دیدن این صحنه پرس و جو می‌کنند.

این مسئول فلسفه شکل‌گیری هیئت‌های عزاداری را جهت‌دهی این موضوعات دانست و افزود: در آینده نزدیک هیئت چهارده معصوم بتواند به مراسم عاشورا سر و سامان دهد.

وی به حضور و فعالیت بسیاری از هیئت‌های مذهبی و جوانان هیئتی در شهر سورک اشاره کرد و گفت: اما این جمع شامل یک عده خاص و با یک برنامه خاص است که در بسیاری از این هیئت‌ها رگه‌های انحرافی هم زیاد شده است.

رسولی  ابراز داشت: هر چه که جلوتر هم می‌رویم این موضوع تشدید می‌شود و هیئت‌ها از مسیر اصلی خود منحرف می‌شود و این خطری است که هیئت‌های ما را تهدید می‌کند.

خطیب جمعه سورک وجود هیئت چهارده معصوم را یکی از عوامل بازگشت هیئت‌ها به اصالت اصلی خود دانست و تصریح کرد: دلیل این امر این است که این هیئت با یک هدف مقدس تشکیل شده و تمام فعالیت‌های آن براساس دستورات دین و شرع مقدس انجام می‌شود.

وی احساسی عمل نکردن این هیئت را یکی از عوامل موفقیت آن عنوان کرد و ادامه داد: از ابتدا سعی کردم که تجمعی از هیئت‌های مختلف را داشته باشیم و خوشحالیم که امروز در این هیئت از تمامی هیئت‌ها نماینده حضور دارد.

امام جمعه میاندرود به حضور ریش سفیدان و  روحانیون شهر در این هیئت هم اشاره کرد و اظهار داشت: روحانی باید از ابتدا تا انتهای مراسم هیئت حضور داشته باشد تا بتواند فعالیت هیئت را رصد کند و در این امر حساسیت به خرج دهند.

وی با بیان اینکه باید با برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تر و با همدلی بیشتر کارها را پیش برد افزود: این هیئت وزنش بسیار سنگین است چرا که هم نامش بزرگ است و هم اینکه افراد مختلف از هیئت‌های سطح شهر در این هیئت حضور دارند.


رسولی در پایان گفت: امیدوارم این هیئت بتواند به برنامه‌های دهه عاشورا سامان دهد.