سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

انجام عملیات شخم و شیار در بیش از 60 درصد شالیزارهای مازندران - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

انجام عملیات شخم و شیار در بیش از 60 درصد شالیزارهای مازندران

انجام عملیات شخم و شیار در بیش از 60 درصد شالیزارهای مازندران


Loading the player...
Loading the player...

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران عزیزاله شهید فر افزود : همچنین در بیش از 20 درصد عملیات آب تخت انجام شده است.

وی ابراز میدواری کرد در فروردین ماه در تمامی شالیزارهای استان عملیات شخم و شیار و آب تخت انجام شود و آماده برای عملیات نشاکاری شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی کرد 217 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت برنج اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه مازندران استانی است که تولید محصولات کشاورزی و باغی آن مشخص و تعریف شده است گفت: ناگزیریم عمده اهداف و برنامه های خود را در تولید و امنیت غذایی کشور و استان بر مبنای وضعیت استان برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر تولید محصولات برنج و مرکبات در استان، در بخش زراعی هم کشت گندم، جو، نباتات علوفه ای و دانه های روغنی از جمله محصولاتی هستند که سطوح زیادی از زمین های کشاورزی را در استان به خود اختصاص داده اند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: با توجه به کشت محصولات زراعی و باغی باید بنگریم که کشت اینگونه محصولات صرفه اقتصادی دارد یا خیر و برای مشخص شدن این موضوع و با توجه به مشکل کمبود منابع آبی در جهان، ایران و مازندران باید دانست که چه محصولی نیازمند چه میزان مصرف آب است.

شهیدی فر با بیان اینکه برای میزان بهره وری منابع آب برای محصولات، فعالیت های ترویجی هم باید گسترش پیدا کند گفت: در بحث زراعی زمان کاشت، نحوه آماده سازی زمین و چگونگی روش های آبیاری از جمله اصولی است که با برنامه ریزی دقیق می توانیم کاهش و مصرف بهینه مصرف آب را داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت: اگر پیش بینی کاهش بارندگی و کمبود آب در سال زراعی جاری تحقق یابد و در تابستان با کمبود منابع آبی مواجه شویم به کشاورزان توصیه می کنیم از کشت مجدد برنج خودداری کنند تا هم شالیزارها و خاک حفظ شود و هم مشکل کم آبی بیشتر نشود و منابع آبی به سمت شوری و افت سطح ایستایی پیش نرود.

شهیدی فر با بیان اینکه باید تا جایی که امکان دارد سطوح کشت پاییزه را افزایش دهیم گفت: در سال جاری بیش از 200 هزار هکتار زیر کشت محصولات پاییزه رفته است.

مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

این استان 42 درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.