حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۷

انتظار وقوع بارش‌های پراکنده هفته آینده در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

انتظار وقوع بارش‌های پراکنده هفته آینده در مازندران

انتظار وقوع بارش‌های پراکنده هفته آینده در مازندران

احمد اسدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: روز چهارشنبه آسمان مازندران صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد بوده که بیشینه دما در شهرهای ساحلی غرب استان تا 33 درجه و در شهرهای ساحلی و جلگه‌ای مرکز و شرق استان بین 34 تا 37 درجه سانتی‌گراد بوده است.

وی با اشاره به احتمال افزایش ابر و رگبارورعدوبرق پراکنده در آسمان مازندران، اضافه کرد: به‌دلیل شکل‌گیری جریانات شمالی شاهد رگبارهای پراکنده به‌صورت محلی و نقطه‌‌ای‌ به‌ویژه در دامنه‌ها و ارتفاعات استان هستیم.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی مازندران با بیان اینکه روز جمعه آسمان مازندران به‌صورت صاف تا نیمه‌ابری گاهی با با افزایش ابر و وزش باد پیش‌بینی می‌شود، افزود: همچنین حدود 2 تا 3 درجه از شدت گرمای هوا کاسته می‌شود.

اسدی تصریح کرد:  از اواخر روز شنبه آسمان مازندران همراه با افزایش ابر و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود به‌طوری‌که بیشینه دما در شهرهای ساحلی غرب استان تا 31 درجه و در شهرهای ساحلی و جلگه‌ای مرکز و شرق استان بین 32 تا 33 درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، آسمان مازندران روز یک‌شنبه به‌صورت نیمه‌ابری در بعضی ساعات ابری همراه با بارش پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

*توصیه‌های هواشناسی کشاورزی در مازندران

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی مازندران در بخش دیگری از سخنان با اشاره به توصیه‌های هواشناسی کشاورزی، اظهار کرد: استفاده از کود سرک در مزارع سویا، پنبه، اعمال مدیریت آبیاری مزارع شالیزاری به‌ویژه در زمان خوشه‌دهی و دانه‌بندی، برداشت شالی از مزارع رسیده برنج باید مورد توجه قرار گیرد.

اسدی ادامه داد: با توجه به گرم بودن هوا  از سیستم «کود آبیاری» در باغ‌ها استفاده شود و همچنین از محلول‌پاشی نیز خودداری شود.

وی با اشاره به انجام آبیاری منظم و بهینه باغ‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی و گرم شدن تدریجی هوا به‌منظور افزایش تحمل تنش‌های گرمایی، افزود: مصرف کودهای پتاسه در فاز دوم رشد میوه به‌منظور افزایش کیفیت میوه و کاهش تنش‌های گرمایی نیز توصیه می‌شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی مازندران با تأکید بر کنترل دما، رطوبت و تهویه مناسب در گل‌خانه‌های استان، خاطرنشان کرد: کنترل شیمیایی آفت مینوز مرکبات برای درختان زیر 5 سال، محلول‌پاشی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی میوه‌ای درختان مرکبات،کنترل شیمیایی آفات درختان مرکبات و آفت شپشک توت در درختان هسته‌دار نیز از دیگر موارد توصیه‌ای محسوب می‌شود.

اسدی بیان کرد: در اختیار گذاشتن آب کافی و تمیز برای گاو و گوسفند در تمام ساعات شبانه‌روز، جوجه‌ریزی سالن‌های پرورش مرغ، استفاده از « دان پلت » در تغذیه طیور،  تغذیه پرندگان در ساعات خنک روز، تنظیم جیره‎غذایی براساس اسیدهای آمینه و حداقل پروتئین، در اختیار گذاشتن آب خنک کافی و تمیز برای طیور در تمام ساعات شبانه‌روز، ایجاد سایه‌بان بر روی کندوهای زنبورعسل، تأمین آب شرب در نزدیکی زنبورستان و نیمه باز گذاشتن درب کندوی زنبور عسل در ساعات گرم روز از دیگر موارد توصیه‌ای به شمار می‌رود.

وی در پایان گفت: دریای مازندران نیز به‌صورت موج کوتاه و گاهی افزایش موج پیش‌بینی می‌شود.