جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

امکان تأمین آب برای کشت دوم در مازندران وجود ندارد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

امکان تأمین آب برای کشت دوم در مازندران وجود ندارد

امکان تأمین آب برای کشت دوم در مازندران وجود ندارد


مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با اشاره به کاهش شدید نزولات جوی در سالجاری گفت : امکان تامین آب برای کشت دوم در استان در سال جاری وجود دارد.

امکان تأمین آب برای کشت دوم در مازندران وجود ندارد

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی این شرکت محمد ابراهیم یخکشی افزود : در سالجاری تلاش زیادی برای تأمین و انتقال آب برای اراضی شالیزاری صورت گرفت و از همه راهکارهای ممکن به ویژه نوبت بندی آب و تقسیم و توزیع دقیق آن که هزینه زیادی برای مجموعه آب استان داشته استفاده گردید تا آب مورد نیاز مردم تأمین شود .

وی اضافه کرتد : از سویی به دلیل کاهش شدید آبدهی رودخانه از حداکثر ظرفیت مخازن سدها و آب بندها و همچنین آب زیرزمینی برای جبران این کمبود بهره گرفته شد لذا با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه روند خشکسالی و عدم ذخیره کافی آب درمخازن سدها ، امکان تأمین آب برای کشت دوم از طریق تاسیسات ذخیره ای ( سدهای مخزنی و آب بندان ها ) و چاه ها وجود ندارد .

مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با تأکید بر برنامه ریزی به موقع برای فصل زراعی آتی تصریح کرد : ذخیره سازی آب باید در اولویت برنامه های مدیریت منابع آب پس از پایان فصل زراعی مد نظر قرار گیرد و از فرصت پیش رو باید به نحو شایسته استفاده شود .

شایان ذکر است دراستان مازندران 10 سد مخزنی با ظرفیت تنظیم 400 میلیون متر مکعب و 800 قطعه آب بندان با ظرفیت حدود 380 میلیون متر مکعب وجود دارد که آبگیری آنها هر سال پس از پایان فصل زراعی که معمولا نیمه دوم مرداد ماه هر سال می باشد آغاز می شود .

مازندران با داشتن 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری حدود 42 درصد برنج کشور را تامین می کند.