جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

امکان استتار صوتی زیردریایی‌ها فراهم ‌شد - نمایش محتوای خبر

 

 

امکان استتار صوتی زیردریایی‌ها فراهم ‌شد

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی دانشگاه مازندران، محققان دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی دانشگاه مازندران با همکاری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر موفق به ارائه طرحی شدند که براساس آن استتار صوتی زیردریایی‌ها فراهم می‌شود.

مجری طرح مطالعه جریان نفوذی از خلیج فارس به دریای عمان و اثر آن بر روی نحوه انتشار صوت اظهار داشت: دریا محیط پرتلاطمی است که پدیده‌های مختلف موجود در آن بر انتشار صوت تاثیر فراوان می‌گذارد که می‌تواند سبب اختلال در کار زیردریایی‌ها شود.

محمد اکبری‌نسب افزود: دراین طرح تلاش شد با استفاده از مدل‌سازی، پدیده اثر جریان نفوذی بر روی انتشار صوت در خلیج فارس و دریای عمان مورد بررسی قرار گیرد.

این محقق با بیان اینکه انتشار صوت در کارهای سوناری و نظامی کاربرد فراوان دارد، گفت: امواج سوناری نسبت به بقیه امواج الکترومغناطیس نفوذپذیری بیشتری در دریا دارد از این رو سیستم‌های مورد استفاده زیر آب بر مبنای سیستم‌های صوتی است.

به گفته وی در این مطالعه بررسی شد چنانچه یک دستگاه سوناری در محیط دریای عمان وجود داشته باشد نحوه عملکرد و پیشگویی سیستم سونار در آن محیط چگونه است؛ البته سونار دستگاه ردیاب زیردریایی است که طرز کار آن استفاده از انتشار امواج صوتی است و علاوه بر ردیابی، این روش معمولا به منظور ناوبری و ارتباط با دیگر یگان‌های شناور و زیرآبی نیز استفاده می‌شود.

این مسئول اظهار داشت: عامل مهمی که بر روی فرکانس صوتی در دریا تاثیر می‌گذارد دما، شوری و سرعت صوت است که اگر در انتشار صوت اختلال ایجاد شود، سیستم شناسایی طرف مقابل دچار اختلال می‌شود و قادر به شناسایی سینگال واقعی در محیط دریا نخواهد بود که به وسیله شبیه‌سازی این سیستم مشخص شد می‌توان نقاط کور مخابراتی در دریا را شناسایی کرد به طوری که زیردریایی بدون اینکه شناسایی شود در آن محل قرار گیرد.

اکبری‌نسب ادامه داد: سیستم سوناری در زیردریایی، اکوساندر ردیابی ماهیان، اسکنرسر برای شناسایی پستی و بلندی کف دریا و ارتباطات زیردریایی کاربرد دارد.

وی گفت: با استفاده از این روش می‌توان مناطقی را یافت که بیشترین برد صوتی را داشته باشد، به این معنا که اگر سیگنال صوتی در کانالی شروع به حرکت کند توان منتشر شدن تا چند کیلومتر در محل را داشته باشد.

این محقق در مورد سیگنال‌های صوتی بر روی دلفین‌ها که دارای سیستم ردیاب راداری هستند، گفت: در برخی موارد ممکن است این سیگنال‌ها سبب عصبانیت دلفین‌ها شود و در برخی موارد دیده شده این حیوانات به صورت دسته جمعی به ساحل آمدند و به اصطلاح خودکشی دسته‌جمعی کردند که این اتفاق زمانی رخ می‌دهد این حیوانات در معرض سیگنال‌های صوتی قوی قرار گرفته باشند که سبب اختلال در سیستم راداری آنها می‌شود.

وی افزود: اگر از سیستم‌های سوناری با توان بالا در دریا استفاده شود که بیشتر از بازه سطح صدای فرکانسی دلفین‌ها باشد، سبب عصبی شدن این آبزی می‌شود؛ پس از این رو در محدوده‌ای که قرار است این فرکانس‌ها در آن استفاده شود گونه موجودات آبزی آنها شناسایی و میزان فرکانسی که به آنها آسیب وارد نکند، مشخص می‌شود.

به گزارش فارس، این تحقیق که در قالب پایان‌نامه دوره دکتری بود، با همکاری دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی دانشگاه مازندران و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در دریای عمان و تنگه هرمز اجرا شده و در همایش علوم و فنون دریایی در محل وزارت نیرو ارائه شده است.