سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

امسال 33 هکتار از اراضی جنگلی غرب مازندران دچار آتش سوزی شد - نمایش محتوای خبر

 

 

امسال 33 هکتار از اراضی جنگلی غرب مازندران دچار آتش سوزی شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر ، با اشاره به 26 مورد آتش سوزی در جنگل های غرب استان گفت: امسال بیش از 33 هکتار از اراضی جنگلی غرب مازندران دچار اتش سوزی شد .

امسال 33 هکتار از اراضی جنگلی غرب مازندران دچار آتش سوزی شد

کوروش خلعتبری عصر یکشنبه در نشستی که به مناسبت هفته منابع طبیعی در تالاراجتماعات این اداره کل برگزار شد ، افزود : این در حالی است که سال گذشته کمتر از 24 هکتار اراضی جنگلی دچار آتش سوزی شده بود.
وی با این وصف از کاهش تعداد آتش سوزی از 32 مورد در سال گذشته به 26 مورد در سال جاری خبر داد و گفت : امسال بیشتر آتش سوزی در ارتفاعات و مناطق صعب العبور رخ داد و اطفای حریق در این مناطق با کندی صورت گرفت.
به گفته وی ، نداشتن امکانات اطفای حریق پیشرفته برای مناطق صعب العبور و ارتفاعات یکی از دلیل افزایش سطح اتش سوزی امسال در منطقه بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر از کاهش دست اندازی به منابع طبیعی در دولت یازدهم خبر داد و گفت : با روی کار آمدن این دولت نه تنها اجازه هرگونه دست اندازی افراد حقیقی و حقوق سلب شده ، بلکه بیشترین پرونده های در حال رسیدگی در مراجع قضایی نیز مربوط به دوره های گذشته بوده است.
وی افزود : به عنوان نمونه در حوزه مستحدثات حریم ساحلی سال گذشته براساس احکام صادره در دستگاه قضایی گستره ای به میزان بیش از یک هکتار در قالب 27 فقره پرونده آزاد شد درحالی در سال جاری گستره ای به میزان 2.1 هکتار از حریم ساحلی آزاد سازی شد و متصرفان با تجهیزات آنها به مراجع قضایی این مناطق معرفی شدند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران همچنین گفت : سال گذشته به علت قطع 33 هزار و 393 اصله درخت ، درختچه ، بوته و نهال حدود 45 فقره پرونده و درسال جاری نیز113 فقره برای قطع هزار و 907 اصله درخت تشکیل شد.
وی افزود : براساس تبصره یک ماده 55 سال گذشته با تشکیل پرونده درقالب 120 فقره اراضی منابع طبیعی به گستره بیش از یکصد هکتار خلع ید شد در حالی که درسال جاری تعداد پرونده 98 فقره و گستره اراضی آزاد شده نیز حدود 81 درصد کاهش داشت.
خلعتبری گفت : در سال گذشته 127 فقره پرونده برای چرای غیرمجاز تشکیل شده بود که این میزان در سال جاری به 104 فقره پرونده کاهش یافته است.
هفته منابع طبیعی هرسال از پانزدهم اسفند ماه آغاز می شود و تا بیست و یکم همین ماه نیز ادامه دارد.