جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

امسال کمترین میزان خسارت در ارقام محلی برنج وجود داشت - نمایش محتوای خبر

 

 

امسال کمترین میزان خسارت در ارقام محلی برنج وجود داشت

عزیزالله شهیدی‌فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با بیان اینکه 160 هزار از شالیزارهای مازندران به کشت ارقام محلی برنج اختصاص دارد، اظهار کرد: تاکنون 20 درصد از ارقام محلی برنج برداشت شده است.

وی با اعلام اینکه امسال کمترین میزان آفت‌زدگی و خسارت در ارقام محلی برنج داشتیم، افزود: برنج تولیدی امسال برنج مناسبی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مازندران ادامه داد: ضریب تبدیل برنج در کارخانجات شالیکوبی مناسب بوده و از شکستگی کمی برخوردار بوده ‌است.

شهیدی‌فر یادآور شد: 45 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران در سال جاری تحت مبارزه بیولوژیک قرار گرفت و بقیه تحت مبارزه تلفیقی بوده ‌است.

وی افزود: پرورش اردک در مزارع یکی از راهکارهای مبارزه تلفیقی است که علاوه بر تامین مواد غذایی برای اراضی از بروز آفت در مزارع جلوگیری می‌کند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مازندران اظهارداشت: اراضی که قابلیت رتون و نشای مجدد برنج را دارند توصیه ما این است با آبیاری و تامین نیاز غذایی این کار صورت گیرد.

شهیدی‌فر تصریح کرد: توصیه ما به شالیکارانی که تا 10 مرداد ماه محصول‌شان برداشت شد این است که مزارع خود را به کشت رتون اختصاص دهند به ویژه مزارعی که قابلیت کشت سبزی و صیفی‌جات را ندارد و از این تاریخ به بعد سعی در انجام نشای مجدد نشود.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزانی که مزارع خود را به ارقام پرمحصول دیر نشا اختصاص دادند مراقب باشند ممکن است مورد حمله آفات ساقه‌خوار قرار گیرند که باید مدیریت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مازندران بیان‌ داشت: با توجه به شرایط آب و هوایی میزان مصرف سموم امسال کاهش داشته است.