جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

امر به معروف مظلوم‏‌ترین فریضه در بین مردم است - نمایش محتوای خبر

 

 

امر به معروف مظلوم‏‌ترین فریضه در بین مردم است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، حجت‏‌الاسلام عباسعلی ابراهیمی در جلسه هفتگی تفسیر قرآن این اداره کل با اشاره به اینکه ایام ماه محرم فرصت مناسبی است تا فرهنگ حسینی را در جامعه ترویج دهیم و آحاد جامعه را با تفکر و اهداف امام حسین (ع) آشنا کنیم، اظهار داشت: نظام سلطه به دنبال ایجاد گسست بین مردم و فرهنگ دینی است چرا که خوب می‌داند استقامت و پویایی مردم ایران به دلیل تکیه کردن بر فرهنگ غنی عاشورا است.

وی گفت: ملت ایران با فرهنگ عاشورایی توانست انقلاب اسلامی را به پیروزی برساند و در همه این سال‌ها عزتمندانه و مقتدرانه در برابر تمام توطئه‌ها و هجمه‌ها ایستادگی کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران افزود: فرهنگ امام حسین(ع) منحصر به محرم  و عاشورا نیست و شور ما باید همراه با شعور حسینی باشد و سبک زندگی‌مان نیز در این راستا باشد.

وی تاکید کرد: فرهنگ حسینی و زینبی فرهنگی عظیم است که پس از گذشت قرن‌ها به بسیاری از نیازهای بشر و جامعه پاسخ می‌دهد و می‌تواند خلاهای فرهنگی جامعه را از بین ببرد.

ابراهیمی در ادامه به محورهای مهمی که در عزاداری‌ها و آیین‌ها باید مورد توجه قرار گیرد اشاره کرد و گفت: بازخوانی رفتار و آموزه‌های عاشورایی در تبیین دیانت و سیاست، انسان و زمینه‌های ایجاد قیام عاشورا، جلوه‌هایی از عزت حسینی با تأکید بر پیام های عاشورایی، ارتقای سطح اخلاق و بصیرت جوانان،تبیین ویژگی و شخصیت ابا عبدالله الحسین (ع)،تبیین آموزه‌های عاشورا در راستای دستیابی به خانواده‌ای سالم با توجه به شرایط امروز از مهم‌ترین راهبردهای اصلی برنامه‌های محرم در محافل مختلف باید باشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی مازندران در ادامه افزود: عزاداری‌ها باید با رعایت آداب صحیح و فرهنگ ارزشی مثبت آن و با پرهیز از هر نوع انحراف، بدعت و خرافات برگزار شود و ارزش‌های چون تقوا، نماز،پاکدامنی، صبر و شجاعت، جوانمردی، ایثار و فداکاری و ... در آن تبلیغ و ترویج شود.

ابراهیمی با بیان اینکه امام حسین (ع) برای احیای فریضه «امر به معروف و نهی از منکر» در مقابل دشمن ایستاد، گفت: این فریضه امروز در جامعه مظلوم واقع شده است.

وی در پایان متذکر شد: امر به معروف و نهی از منکر بیان خوبی‌ها و زیبایی‌ها است و همه ابعاد زندگی را در بر می‌گیرد اما برخی از آن چهره‌ای خشن و نامناسب ترسیم کردند که این نگاه در سایه شیطنت دشمن و کم کاری‌های فرهنگی به وجود آمده است.


{jcomments off}