سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

امامزاده شاهبالو زاهد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امامزاده شاهبالو زاهد

بقعه مذكور در ضلع شمالي و مجاور با جاده قرار دارد . آقا شاه بالو از عرفاي اواخر قرن 7 و اوايل قرن 8 هجري قمري و مرشد شيخ حسن جوري چهره اصلي نهضت سربداران خراسان در عهد حكومت مغولان بوده است . بناي آجري با گنبدي مخروطي و تزئينات كاشيكاري بر روي مرقد آقا شيخ بالو زاهد ساخته شده كه از آثار مهم تاريخي مازندران به شمار مي رود .
روستای دهمیان واقع در استان مازندران شهرستان سوادکوه و از روستاهای شهر پل سفید می باشد.
این روستا طبق سرشماری سال 1385، یکصد و پنجاه و شش نفر جمعیت ساکن دارد در حالی که اکثر جمعیت ان در شهر های استان ساکن بوده و در تعطیلات و تابستان به روستا مهاجرت می نمایند.
دهمیان بعد از روستای فلورد و قبل از روستای انارم قرار دارد و از نظر مناظر و احاطه شدن در میان جنگل و تپه های سرسبز و همچنین عبور رودخانه ای از وسط روستا منظره بسیار زیبا و تماشایی را به وجود اورده است.
ساکنین روستا به دام پروری و کشاورزی اشتغال داشته و روزگار خود را می گذرانند.
این روستا مهد دین و علم بوده و هست و انشالله نیز در اینده خواهد بود که این نیز به برکت وجود امامزاده شاهبالو در روستا است که ساکنین این روستا افتخار میزبانی از ایشان را داشته و دارند.

 

 


Imamzade Shahbalou Zahed
The tomb of Imamzade Shahbalou Zahed is located in Dehmian Village, Savadkuh city, Mazandaran Province, North of Iran. The building of the tomb dates back to over 500 years ago and is among the registered national monuments. Sahbalou was a great mystic of 14 and 15th centuries. He was actively involved in the uprising against the then Mongolic ruler of Iran. His shrine is a brick building in a conic form with beautiful ceramic works. Many people including locals and tourists visit this historical monument while touring around Savadkuh.

 

 

 تازه ها