جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

آمادگی کجور برای میزبانی از میهمانان نوروزی / کجور موزه‌ای طبیعی، فرهنگی و تاریخی در غرب مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

آمادگی کجور برای میزبانی از میهمانان نوروزی / کجور موزه‌ای طبیعی، فرهنگی و تاریخی در غرب مازندران

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نوشهر از آمادگی بخش کجور برای میزبانی از میهمانان نوروزی خبر داد.

آمادگی کجور برای میزبانی از میهمانان نوروزی / کجور موزه‌ای طبیعی، فرهنگی و تاریخی در غرب مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از نوشهر، مهدی اسحاقی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مسافران و گردشگران نوروزی از دو روز گذشته وارد نوشهر شده‌اند، اظهار کرد: شهرستان نوشهر با داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی یکی از مقاصد اصلی و مهم گردشگری برای مسافران داخلی و خارجی است و این شهرستان همه ساله در ایام تعطیلات، به ویژه ایام نوروز و تابستان پذیرای میلیونی مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشور و خارج کشور است.

وی افزود: یکی از مناطق بسیار پرجاذبه که قدمت تاریخی چندین هزار ساله دارد بخش کجور است که در فاصله 70 کیلومتری نوشهر واقع شده است و به عبارتی این منطقه دوسوم خاک شهرستان نوشهر را نیز تشکیل می‌دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نوشهر با بیان اینکه کجور آماده میزبانی از مسافران و گردشگران نوروزی است، تصریح کرد: وجود طبیعت بکر و کم‌نظیر، بقعه‌ها، اماکن تاریخی، روستاهای فرهنگی و تاریخی با بافت با ارزش و بسیاری دیگر از جاذبه‌های متنوع و طبیعی در بخش کجور سبب شده است که مسافران و گردشگران برای بازدید از این همه ظرفیت‌های گردشگری لحظه‌شماری کنند.

وی با اشاره به وجود نخستین و تنها موزه فرهنگی و تاریخی روستایی در بخش کجور، گفت: موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس از سال 59 عملیات احداث آن توسط یکی از اهالی همین روستا آغاز شد و در نهایت در سال 67 کار ساخت آن به پایان رسید و مجموعه‌ای بسیار ارزشمند از فرهنگ، تاریخ، سنن، آداب و رسوم اصیل و بومی و محلی مازندران و خاصه بخش کجور را در خود جای داده است.

اسحاقی با بیان اینکه سالانه هزاران نفر از موزه کندلوس بازدید می‌کنند، افزود: همچنین در این موزه، آثار منحصر به فرد هنری و تاریخی دوران باستان تاکنون در زمینه‌های خوشنویسی،نقاشی، زمین‌شناسی و... در پیش روی بازدیدکنندگان قرار دارد.

وی تصریح کرد: کتب و نسخ خطی، ابزار و آلات زندگی گذشتگان، ظروف مسی و سفالینه‌های تاریخی پیش از میلاد مسیح، ابزار دندان‌پزشکی قدیمی، ظروف مخصوص شیردوشی، فسیل‌هایی با عمر چند میلیون ساله، البسه سنتی زنان و مردان مازندرانی، اسناد تاریخی، عکس‌هایی از سفر و اردوی ناصرالدین شاه در منطقه زانوس و کندلوس، انواع قیچی‌ با کاربردهای مختلف، گرامافون‌های قدیمی، قفل‌ها مختلف با اشکال گوناگون با قدمت بیش از 400 سال که دارای سه رمز مخصوص برای بازگشایی هستند و بسیاری دیگر از اشیاء و تصاویر و آثار بی‌نظیر فرهنگی و تاریخی از دیگر بخش‌های موزه فرهنگی و تاریخی کندلوس در بخش کجور است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نوشهر در پایان از آغاز عملیات احداث مجتمع بین راهی خدماتی در محور اصلی کجور خبر داد و گفت: این مجتمع با اعتبار یک‌میلیارد و 300 میلیون ریال از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بنا می‌شود و شامل سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه مجزا برای بانوان و آقایان و فروشگاه کوچکی برای عرضه محصولات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دیگر خدمات مورد نیاز است.