رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

الگوهای انتخاب راه صحیح زندگی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

الگوهای انتخاب راه صحیح زندگی

به برخي از آن‌ها اشاره مي‌كنيم‌:
1. عقل‌: خداوند در قرآن به تفكر ـ كه همان رجوع به عقل است ـ فرمان داده است‌. انسان براي شناخت خداوند متعال شناخت انبيا و رهبران الهي و علماي راستين‌، انتخاب دين‌، شناخت حق از باطل و... به انديشه و تدبّر نياز دارد.
براي مثال‌، خداوند درباره شناخت پيامبر(ص) مي‌فرمايد: " قُل‌ْ إِنَّمَآ أَعِظُكُم بِوَ َحِدَة‌ٍ أَن تَقُومُواْ لِلَّه‌ِ مَثْنَي‌َ وَ فُرَ َدَي‌َ ثُم‌َّ تَتَفَكَّرُوا...;(سبا،46)بگو: تنها شما را به يك چيز اندرز مي‌دهم و آن اين است كه دو نفر دو نفر، يا يك نفر يك نفر براي خدا قيام كنيد، سپس فكر خود را به كار گيريد."
تفكّر، آن قدر در هدايت انسان مؤثر است كه از عبادات شمرده شده است‌. امام صادق(ع)‌مي‌فرمايد: "بيش‌ترين عبادت ابوذر، تفكر و عبرت گرفتن بود."( تفسير نورالثقلين‌، مرحوم حويزي‌، ج 5، ص 274، نشر اسماعيليان‌)
2. سيره پيامبر و زندگي امامان‌: : پيامبر(صلي الله عليه و آله) و امامان معصوم‌: الگوهايي هستند كه خداوند آن‌ها را براي ما انتخاب فرموده است و ما موظف هستيم كه در همه مراحل زندگي خود، از آنان درس بگيريم‌: "لَّقَدْ كَان‌َ لَكُم‌ْ فِي رَسُول‌ِ اللَّه‌ِ أُسْوَة‌ٌ حَسَنَة‌;(احزاب‌،21) مسلّماً براي شما، در زندگي رسول خدا، سرمشق نيكويي بود."
3. مشورت‌: انسان با مشورت ـ به خصوص با انسان‌هاي صالح و شايسته و مورد اعتماد و در عين حال عالم و آگاه به مسائل ـ از عقل ديگران بهره‌مند مي‌شود. خداوند متعال براي آن كه اين امر مهم را به ما تعليم دهد، پيامبرش را به مشورت با امّت خود امر مي‌كند تا بفهماند كه مشورت جايگاه مهّمي دارد: "وَشَاوِرْهُم‌ْ فِي الاْمْر;(آل‌عمران‌،159) و در كارها با آنان مشورت كن‌." و در آيه ديگر، در وصف مؤمنان مي‌فرمايد: "وَ أَمْرُهُم‌ْ شُورَي‌َ بَيْنَهُم‌;(شوري‌،39) و كارهايشان‌، به طريق مشورت‌، در ميان آن‌ها صورت مي‌گيرد."
امام علي‌(عليه السلام)مي‌فرمايد: هيچ پشتيبان و تكيه گاهي همچون مشورت نيست و مشورت‌، عين هدايت است‌."( نهج البلاغه‌، محمد دشتي‌، ص 193، حكمت‌، 54، نشر امام علي‌. )
4. عبرت و استفاده از تجارب ديگران‌: توجه به زندگي ديگران‌، آن هم به اين نيّت كه از بد و خوب و نتايج و آثار زندگي آنان‌، درس بگيريم‌، انسان را در انتخاب صحيح مسير زندگي‌، كمك مي‌كند. علي(ع) مي‌فرمايد:
"سعادتمند كسي است كه از ديگران پند و عبرت بگيرد." قرآن نيز ـ آن جا كه از حادثة عبرت آموزي سخن مي‌گويد، مي‌فرمايد: "فَاعْتَبِرُواْ يَـََّأُوْلِي الاْبْصَار ;(حشر،2) پس عبرت بگيريد اي صاحبان بصيرت!" 

 

Guidelines for Proper Manner of Life
A Muslim can enjoy different sources of guidelines to have a proper manner of life and attain the consent of God as well. Some of the guideline sources are:
1. Mind
2. Consulting
3. Using experiences of other people
4. The life of prophet and Imamsتازه ها