جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

افزون بر 450 تن بذر گواهی شده ارقام پرمحصول شالی برنج در مازندران تامین شد - نمایش محتوای خبر

 

 

افزون بر 450 تن بذر گواهی شده ارقام پرمحصول شالی برنج در مازندران تامین شد

رضا عظیمی شامگاه دوشنبه در جلسه ستاد برنج استان مازندران که با شرکت جمعی از معاونان و مدیران ستادی، مدیران جهاد کشاورزی شهرستان ها در محل این سازمان برگزار شد همچنین گفت: برای سال 92، کشت اول برنج در سطح 221 هزار هکتار از اراضی زراعی استان مازندران برنامه ریزی شد.

وی افزود: 95 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان به کشت ارقام پر محصول و مابقی به کشت ارقام محلی اختصاص خواهد داشت.

وی تصریح کرد : پرورش رتون در 60 هزار هکتار و نشاء مجدد برای 20 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان پس از کشت اول برای سال آینده در دستور کار این سازمان قرار دارد.

عظیمی در ادامه با تأکید بر بهبود عملکرد تولید در واحد سطح از طریق ترویج و تحقیقات و پرکردن شکاف تولید، توسعه کشت ارقام پر محصول را با توجه به افزایش قیمت این محصول ، بسیار حائز اهمیت دانست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی کرد سال زراعی آینده کشت مکانیزه برنج در اراضی شالیزاری استان به بیش از 50 هزار هکتار، برداشت با کمباین مخصوص برنج به 90 هزار هکتار، مبارزه بیولوژیک به بیش از47هزار هکتار و سطح بیمه نیز به بیش از 60 هزار هکتار برسد.

عظیمی همچنین پیش بینی کرد در سال 92 بیش از یک میلیون و 400 هزار تن شلتوک برنج در کشت اول، رتون و کشت مجدد برنج در استان مازندران تولید شود.

مازندران سالانه با تولید 950هزار تن برنج سفید ، 44درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.