سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

افزایش 600 درصدی تولید گندم در بخش کجور - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 600 درصدی تولید گندم در بخش کجور

فرماندار نوشهر گفت: امسال در مقایسه با سال گذشته تولید گندم در بخش کجور 600 درصد افزایش داشته است.

افزایش 600 درصدی تولید گندم در بخش کجور

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، علی شادمان در جلسه شورای کشاورزی این شهرستان، با اشاره به اینکه امسال در مقایسه با سال قبل در بخش کجور 600 درصد افزایش تولید گندم ثبت شد، اظهار کرد: این روند افزایشی به دلیل مساعد بودن آب و هوا و لطف خداوند به مردم منطقه بود.

وی با بیان اینکه در کجور نیاز به تحول و اقدام جدید داریم، افزود: ما می‌توانیم سطح زیر کشت را هم در دشت پول و هم دشت لاشک و کجور افزایش دهیم.

فرماندار نوشهر با تأکید بر اینکه بهترین ظرفیت کشاورزی را در بخش کجور داریم اما اشکالاتی این حوزه تغییر سیستم آب‌رسانی از سنتی به صنعتی است، بیان کرد: آب‌های سطحی ساماندهی نشد و علف‌های هرز بیشتر از محصولات بود که باید با ورود تکنولوژی در حذف علف هرز برنامه‌ریزی کرد.

این مسؤول با اشاره به اینکه باید تسطیح اراضی صورت گیرد و در بخش تسطیح و مهار آب باید برنامه‌ریزی شود، تصریح کرد: نوع محصول کشت، حذف علف هرز و بهره‌برداری درست می‌تواند کجور را متمایز کند.

شادمان با تأکید بر اینکه باید سیل‌بند برای هدایت سیل به آب‌بندان ایجاد شود تا از خسارت به کشاورزی جلوگیری شود، بیان کرد: در مورد دیوچشمه در هزار هکتار از دشت پول پمپ گذاشته شد و فقط نیاز به پمپی برای آب دارد و در همین راستا قرار شد ضمن ایجاد آب‌بندان، نوع خاک نیز آزمایش شود.

وی با بیان اینکه ما تابع کارشناسی به معنای واقعی هستیم، اظهار کرد: نصب توربین در دیوچشمه ضروری است و در صورت تأمین اعتبار، عملی می‌شود.

فرماندار نوشهر با بیان اینکه برای هر تغییر اجتماعی با مقاومت‌هایی همراه است اما اگر صداقت، دقت، جدیت و دلسوزی وجود داشته باشد مردم همکاری می‌کنند، افزود: در مورد آب‌بندان اعتراضات فنی جایز است و باید اشکال را بررسی کرد و اگر کشاورز را حمایت نکنیم، گناهی نابخشودنی است.

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر نیز با اشاره به اینکه سیستم آبیاری تحت فشار از طریق سایت ثبت‌نام می‌شود، خاطرنشان کرد: کار به صورت رایگان اجرایی می‌شود و سال قبل 15 هکتار ثبت‌نام شد.

محمدرضا رضوی‌زاده بیان کرد: در مورد ساماندهی آب‌های سطحی و سم‌پاشی در کجور خیلی استقبال نمی‌شود.

بخشدار کجور نیز با بیان اینکه در بخش کجور 425 تن جو و گندم خریداری شده است و رتبه نخست مازندران را کسب کردیم، اظهار کرد: در حال حاضر نیز 400 تن جو و گندم روی دست مردم باقی مانده و سبب نگرانی کشاورزان شده است.

رستم سیاسرانی گفت: از جهاد کشاورزی و تعاونی روستایی بخش کجور انتظار داریم از کشاورزان حمایت و محصول آنها را خریداری کنند.