جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

افزایش 60 درصدی اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 60 درصدی اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی مازندران

محسن اعرابی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بابلسر با بیان اینکه در سال جدید اقدامات خوبی در حوزه بهداشت و درمان انجام شد، اظهار داشت: اعتبارات اختصاص یافته سال 92 در حوزه سلامت برای روستاییان و شهرهای زیر 20 هزار نفر حدود 17 میلیارد تومان بود که امسال این اعتبار به 80 میلیارد تومان افزایش یافت.

وی با اشاره به افزایش 60 درصدی اعتبارات حوزه شهری و بخش دیگر سلامت روستاییان تصریح کرد: دولت توجه ویژه‌ای به حوزه بهداشت دارد تا زیرساخت مناسب بهداشتی در کشور فراهم شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندان با اشاره به احداث 150 خانه بهداشت در سطح استان در سال جدید گفت: هدف ما تبدیل خانه بهداشت به خانه بهداشت ملکی با شرایط شایسته است.

اعرابی با بیان اینکه تجهیز مکان زندگی پزشکان در سطح روستا در دستور کار قرار گرفت، خاطرنشان کرد: 60 مرکز بیتوته برای پزشکان خانواده حوزه روستایی تجهیز و بازسازی شد تا با ارائه خدمات شایسته به روستاییان در روزهای تعطیل نیز بتوانند به مردم خدمت ارائه دهند.

وی با اشاره به تعمیر مراکز بهداشت درمانی روستایی خاطرنشان کرد: 170 مرکز با اعتبار 5 میلیارد تومان در برنامه تعمیر وجود دارد که تاکنون 40 مرکز روستایی تعمیر شده است.

این مسئول با بیان اینکه در چند سال گذشته به حوزه بهداشتی توجه چندانی نشد، گفت: هم‌اکنون در حال آماده کردن فضای مناسب و آموزش هستیم که در این زمینه نیز تمام نیروها در قالب تیم پزشکان شهری و روستایی آموزش می‌بینند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندان با اشاره به اینکه کمبود 60 پزشک خانواده در سطح روستا داشتیم، تصریح کرد: در اسفند 92 تعداد پزشک خانواده در مازندران 290 پزشک در سطح استان بود که در حال حاضر به 350 پزشک رسیده است.

اعرابی درباره جذب بهورز نیز با بیان اینکه در سال 93 تعداد زیادی از بهورزان ما بازنشسته و جایگزینی برای آنها نداشتیم،گفت: نیاز به 350 بهورز بود که برای تامین آن امسال برای 200 نفر به عنوان دانش‌آموز آزمون برگزار شد که از دی ماه کلاس آنها شروع و تا دو سال آینده این افراد به خانه بهداشت برمی‌گردند تا جایگزین بهورزان شوند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه روستا در دو سال گذشته مکمل داروی کودکان و زنان باردار نداشتیم،بیان داشت: از تیرماه سال‌جاری در تمام خانوارها و مراکز بهداشت این داروها اختصاص داده شده است.

اعرابی مشکل دیگر جامعه را کمبود ویتامین D دانست و گفت: بالغ بر 90 درصد از افراد جامعه ما با مشکل کمبود این ویتامین مواجه هستند که مکمل این ویتامین نیز با استفاده از اعتبارات دولتی برای دانش‌آموزان دختر دبیرستانی تامین شده است.

وی با بیان اینکه برای سال 94 نیز زیرساخت مناسب فراهم شد تا نواقص حل شود،خاطرنشان کرد: برنامه ما در سال 94 تمرکز بر گسترش برنامه‌هایی نظیر بحث سلامت روان، مهارت فرزندپروری برای خانوارها و مهارت زندگی برای فرزندان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندان همچنین با اشاره به اینکه بحث پزشک خانواده جزء تکلیف دولت در برنامه پنجم توسعه بود و قرار بود در پنج سال انجام شود،بیان داشت: اما دولت آن را در یکسال انجام داد که این امر منجر به بروز مشکلاتی از قبیل فعال نشدن سامانه الکترونیک،عدم همسان‌سازی و یکسان‌سازی بیمه، عدم فراهم کردن بسته مشخص برای تیم پزشک خانواده شد.

اعرابی میانگین مراجعه بیماران به هر پزشک را بین 17 تا 24 نفر در دو نوبت هشت تا 12 و چهار تا هشت دانست و گفت: در دو سال اخیر تلاش شد این طرح در مسیر درست هدایت شود که در این زمینه بر طبق آمار با رضایت‌مندی 70 درصدی مردم مواجه بودیم.

این مسئول با بیان اینکه حدود 500 هزار متخصص پزشک خانواده در کشورهای مختلف به ویژه توسعه یافته فعالیت می‌کنند، گفت: این طرح در کشور ما توسط پزشکانی اجرا می‌شود که بیشتر پزشک عمومی هستند و در این زمینه تخصص ندارند که امیدواریم اعضای تیم سلامت تحول در ابعاد مختلف به ویژه آموزش توجه کنند.

{jcomments off}