جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

افزایش 45 درصدی کشت پنبه در بهشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 45 درصدی کشت پنبه در بهشهر

غلام‌رضا قنبری امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بهشهر گفت: امسال 800 هکتار از اراضی کشاورزی مناطق دشت و کوهستانی بهشهر به زیر کشت پنبه رفت که نسبت به سال گذشته، حدود 45 درصد افزایش داشت.

وی با بیان اینکه امسال قیمت هر کیلوگرم «وش» پنبه نسبت به سال گذشته تفاوتی ندارد و همان 2‌ هزار و 500 تومان است، اظهار داشت: البته برخی کارخانجات و واسطه‌ها، با قیمتی بیش از این از کشاورز خریداری می‌کنند که به صورت توافقی و به سود دو طرف است.

دبیر کارگروه توسعه بخش کشاورزی شهرستان بهشهر، میزان سطح زیر کشت پنبه در سال جاری را 800 هکتار اعلام کرد و افزود: بیشترین سطح زیر کشت پنبه را در استان داریم و پیش‌بینی می‌شود از این میزان، بیش از یک‌هزار تن وش پنبه برداشت شود.

وی در ادامه گفت: کشاورزان پنبه‌کار "قَره‌تپه" در منطقه دشت بهشهر، محصول پنبه خود را به کارخانه پنبه پاک‌کنی نکا و به قیمت توافقی می‌فروشند، برخی از کشاورزان نیز با کارخانجات استان گلستان قرارداد دارند و برخی نیز به واسطه‌ها می‌فروشند.

قنبری درباره زمان برداشت پنبه، اظهار داشت: در حال حاضر، گل‌دهی گیاه پنبه هنوز به روزهای اوج خود نرسیده است از نیمه دوم مرداد این اتفاق می‌افتد، و در شهریور ماه برداشت می‌شود.

به گزارش فارس، 90 درصد پنبه مازندران در شهرهای نکا، بهشهر، ساری و میاندرود کشت می‌شود که شهرستان بهشهر بیشترین سطح زیر کشت را دارد.

بر اساس اعلام سازمان جهادکشاورزی استان مازندران، سال گذشته یک‌هزار و 150 هکتار از اراضی کشاورزی مازندران به کشت پنبه اختصاص یافت که امسال این رقم با اضافه شدن 35 هکتار دیگر، به یک‌هزار و 500 هکتار رسید.

همچنین پیش‌بینی شده است از این مقدار اراضی زیر کشت پنبه در مازندران، بیش از 2 هزار تن وش پنبه استحصال شود.