جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

افزایش 30 درصدی کشت کاهو در آمل - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 30 درصدی کشت کاهو در آمل

 مرتضی امینی نیاکی امروز  در آمل با بیان اینکه کشت کاهو به عنوان کشت دوم در شهرستان آمل انجام می‌گیرد، اظهار داشت: امسال نیز به دلیل شرایط مناسب جوی، سطح کشت آن در شهرستان به بیش از دو هزار و 950 هکتار رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه این میزان نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش سطح را نشان می‌دهد، بیان داشت: کشت کاهو به عنوان کشت دوم نه تنها موجب اشتغالزایی می‌شود، بلکه کمک شایانی به اقتصاد خانوار می‌کند.

امینی با اعلام اینکه پیش‌بینی تولید این محصول در شهرستان آمل با عملکرد 30الی 35 تن در هر هکتار است، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 103 تن هزار تن کاهو از اراضی کشاورزی آمل برداشت شود.

وی گفت: نخستین کشت کاهو در شهرستان به صورت نوبرانه برداشت و وارد بازار مصرف شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آمل با تاکید بر اینکه در سال گذشته کشاورزان آملی با روی آوردن به این کشت قریب به 500 میلیون ریال عایدی کسب کرده بودند، یادآور شد: این امر می‌تواند با کاهش هزینه‌های تولید و افزایش بهره‌وری زمین‌های کشاورزی، شغل کشاورزی را سودآور کند.

وی با اعلام اینکه توجه به کشت دوم و حتی سوم در شهرستان آمل در چند سال اخیر رونق گرفته است، از وجود 800 بهره‌بردار کاهو در این شهرستان خبر داد.

امینی استفاده مناسب از زمین‌های شالیزاری را پیش از کاشت برنج در جلوگیری از هدررفت زمین موثر دانست و بیان کرد: پس از برداشت کاهو کشاورزان نسبت به آب تخت کردن اراضی کشاورزی اقدام می‌کنند.