جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

افزایش 3 میلیارد تومانی اعتبارات حوزه کتاب کودک در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 3 میلیارد تومانی اعتبارات حوزه کتاب کودک در مازندران

محمد اسماعیل امامزاده در حاشیه دیدار از موسسه یاوران نماز بابل گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بابل افزود: در پنج سال اخیر در پایان هر سال تا ابتدای اردیبهشت ماه براساس تحقیق میدانی سرانه مطالعه مورد بررسی قرار می‌گیرد که در هر استانی به 500 پرسش‌نامه به تناسب جمعیت و موقعیت جغرافیایی پاسخ داده می‌شود.

وی گفت: بر این‌اساس وضعیت مطالعه کتاب تا پایان سال 1391 حدود 19 دقیقه بوده و این در شرایطی است که قبل انقلاب تنها دو دقیقه بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با بیان اینکه در سال 92 به طور متوسط معدل مطالعه در کشور ما به ویژه در حوزه کتاب کاهش چشمگیری داشته است، اظهار داشت: سرانه مطالعه از 19 دقیقه در بعضی استان‌ها به 17 دقیقه و در مازندران به 16 دقیقه کاهش یافت.

امامزاده تصریح کرد: از لحاظ شاخص‌های دیگری همچون مطالعه روزنامه، نشریات، قرآن، ادعیه و کتابخوانی در فضای مجازی زمان مطالعه به 79 دقیقه رسیده بود که آن هم 6 دقیقه کاهش یافت و به 73 دقیقه تقلیل یافت.

وی با اشاره به اینکه معدل مطالعه در مازندران یک دقیقه زیر معدل مطالعه کشور است، گفت: هر جا فضای کتابخانه‌ای ما افزایش یافت ما با افزایش مطالعه در جامعه مواجه بودیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اعلام اینکه در مازندران 49 کتابخانه در دست ساخت وجود دارد، افزود: از این تعداد 36 مورد در روستاها هستند که پیشرفت فیزیکی 30 درصدی دارند.

امامزاده افزود: اعتبار کتابخانه‌های عمومی مازندران در بخش عمرانی 3 میلیارد و 650 میلیون تومان است که اگر با عنایت استاندار مازندران تخصیص یابد در 20 پروژه پیشرفت 60 درصدی را شاهد خواهیم بود.

وی ایجاد ایستگاه‌های مطالعه را گامی موثر در توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه دانست و اذعان داشت: تاکنون 16 ایستگاه مطالعه در مازندران افتتاح شد که هفت ایستگاه دیگر در دو هفته آینده افتتاح می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران تعداد ایستگاه‌های مطالعه مازندران را 24 ایستگاه برشمرد و اضافه کرد: برای این ایستگاه‌ها 500 هزار جلد کتاب تزریق شد.

این مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر 14 کتابخانه در بابل داریم که پنج کتابخانه عمومی و بقیه مشارکتی است، تصریح کرد: 6 پروژه در دست اقدام داریم که با اتمام آن تعداد کتابخانه‌های بابل به 20 باب می‌رسد.

وی اجرای طرح کودک و نوجوان را از برنامه‌های آینده برشمرد و گفت: اعتبار کتاب کودک در سال 88 تنها 400 میلیون تومان بوده که در حال حاضر به 3 میلیارد تومان افزایش یافته که برای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه باید از سنین کم شروع کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران همچنین از سرمایه‌گذاری در حوزه مجازی خبر داد و افزود: ما معتقدیم کتابخانه‌های دیجیتالی مورد اقبال جامعه در آینده قرار می‌گیرند.

امامزاده گفت: طبق تفاهمنامه‌ای که با سازمان بهزیستی مازندران داشتیم مقرر شد بیش از 2 هزار و 300 مهدهای کودک مجهز به قفسه کتاب شوند که ظرف 6 ماه آینده کل مهدها از کتاب‌های ویژه سنین خود بهره‌مند می‌شوند.