جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

افزایش 3 برابری سطح زیرکشت کلزا در مازندران/ در برنامه پنج‌ساله به ضریب خوداتکایی روغن دست می‌یابیم - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 3 برابری سطح زیرکشت کلزا در مازندران/ در برنامه پنج‌ساله به ضریب خوداتکایی روغن دست می‌یابیم

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: مازندران از پتانسیل بالای تولید دانه روغنی برخوردار است و تلاشمان بر این است در برنامه 5 تا 10 ساله به ضریب خوداتکایی در روغن برسیم.

افزایش 3 برابری سطح زیرکشت کلزا در مازندران/ در برنامه پنج‌ساله به ضریب خوداتکایی روغن دست می‌یابیم

حسن عنایتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: سال زراعی جدید در مازندران کشت پاییزه با محوریت کلزا آغاز شد و با تلاش کشاورزان و توصیه‌های فنی کارشناسان بخش کشاورزی به سطح ابلاغی دست یافتیم.

وی با بیان اینکه اهمیت توسعه کشت دانه روغنی در کشور بر کسی پوشیده نیست، ادامه داد: وارد‌کننده روغن در کشور هستیم و باید طبق تاکیدات مقام معظم رهبری به ضریب خوداتکایی در تولید دانه‌های روغنی برسیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه در کنجاله و خوراک دام و طیور وابستگی شدید به خارج کشور داریم، افزود: چند سال اخیر در گندم به خوداتکایی و خودکفایی دست یافتیم و از 2 میلیون تن خرید تضمینی به 11 میلیون تن رسیدیم و گندم مازاد مصرف از کشاورزان خریداری شد و جزو کشورهای صادرکننده گندم در دنیا قرار گرفتیم.

عنایتی خاطرنشان کرد: حمایت‌های بخش دولتی، شرایط مساعد آب و هوایی، مدیریت کشاورزان، توصیه‌های فنی کارشناسان و بازرگانی سبب شد کشاورزان رغبت بیشتری به کشت گندم داشته باشند و علاوه بر تأمین نیاز کشور، صادرکننده گندم در دنیا شدیم.

وی با تأکید بر اینکه در کشت دانه‌های روغنی باید حرکت منسجمی ایجاد شود، گفت: مازندران از ظرفیت بالای تولید دانه روغنی برخوردار است و تلاش‌مان بر این است در برنامه 5 تا 10 ساله به ضریب خوداتکایی در روغن برسیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: با توجه به اینکه امسال بسته‌های حمایتی خوبی برای زراعت کلزا در اختیار کشاورزان قرار گرفت، سطح زیرکشت این محصول نسبت به سال قبل افزایش سه برابری داشته است.

عنایتی بیان کرد: با توجه به اینکه کشاورزان اصول تناوب کشت را رعایت نمی‌کنند، کلزا محصولی است که نسبت به سایر محصولات از تناوب‌پذیری برخوردار است.