سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

افزایش 160 درصدی صادرات گل و گیاه زینتی از نوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 160 درصدی صادرات گل و گیاه زینتی از نوشهر

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر گفت که امسال بیش از 150 هزار گلدان گل و گیاه زینتی از این شهرستان به آسیای میانه صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به 160 درصد افزایش دارد.

افزایش 160 درصدی صادرات گل و گیاه زینتی از نوشهر

محمدرضا رضوی‌زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میزان صادرات سال گذشته را 58 هزار گلدان اعلام کرد.
کاشت ، برداشت و صادرات گل و گیاه زینتی در نوشهر از اول بهار آغاز می شود و تا اواسط آذر هر سال ادامه می یابد.
استان مازندران در تولید درخت و درختچه های زینتی مقام نخست و در تولید گل های زینتی مقام دوم کشور را دارد و حدود 90 درصد تولید گل های گلخانه ای و زینتی مازندران مربوط به غرب استان است .
مدیر جهاد کشاورزی نوشهر همچنین گفت که از ابتدای سال جاری تاکنون 170 تن انواع محصولات کشاورزی از جمله کیوی و کلم بروکلی با نظارت واحد قرنطینه نباتی بندر نوشهر به خارج از کشور صادر شده است.
وی افزود : در این مدت 285 هزار تن انواع غلات ، بویژه گندم خوراکی ، جو و ذرت دامی از روسیه و قزاقستان و 57 هزار متر مکعب چوب از روسیه با نظارت واحد قرنطینه این شهرستان وارد کشور شده است.
مدیر جهاد کشاورزی نوشهر همچنین اعلام کرد که امسال تاکنون 700 تن کشمش افغانستان از طریق بندر نوشهر به روسیه ترانزیت شد.
طبق آمار منابع رسمی، سالانه حدود 235 میلیون گل و گیاه زینتی و 38 میلیون درختچه به ارزش تقریبی 200 میلیارد تومان در مازندران به صورت اصله، شاخه ،گلدان ، بوته و پیاز تولید می شود.
استان مازندران دارای سه بندر فعال شامل بندر نوشهر ، بندر فریدونکنار و بندر امیر آباد بهشهر در ساحل 338 کیلومتری دریای خزر دارد.