سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

افزایش 1.5 برابری جمعیت روستایی مازندران در 15 روز نخست سال - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 1.5 برابری جمعیت روستایی مازندران در 15 روز نخست سال

مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران با اعلام اینکه در نوروز 94، بیش از 2 میلیون نفرخواب در سطح روستاهای مازندران به ثبت رسیده‌است، گفت: جمعیت شناور این استان در سطح روستاها، در 15 روز ابتدای سال به 1.5 برابر می‏‌رسد.

افزایش 1.5 برابری جمعیت روستایی مازندران در 15 روز نخست سال

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، جان‎الله عبدی ظهر امروز در نخستین جلسه کمیته گردشگری روستایی که با حضور بخشداران و مدیران کل دستگاه‌های عضو کمیته در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: تنها استانی هستیم که با پیگیری‎های استاندار مازندران و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کمیته روستایی در آن شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه 45 درصد از جمعیت مازندران در روستا ساکن هستند، افزود: با احتساب جمعیت شناور در ایام نوروز و تابستان، این رقم به 1.5 برابر افزایش می‎یابد که لازم است با همکاری بخشداران و سایر مسئولان محلی، تدابیری برای رفع مشکلات اندیشیده شود.

مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران با اشاره به اینکه به‌طور طبیعی در 15 روز ابتدای هر سال بیشترین پیک مسافر به روستاها را داریم، گفت: در نوروز 94، بیش از 2 میلیون نفرخواب در سطح روستاهای مازندران به ثبت رسیده‌است.

این مسئول از بخشداران خواست که از استقرار و به‎کارگیری «بلد» روستایی در ورودی محل غافل نباشند تا بتوانند در معرفی نقاط گردشگری موفق عمل کنند.

عبدی با بیان اینکه یکی از مشکلات گردشگری روستایی، نبود محل استقرار برای حتی یک شب است، افزود: شناسایی واحدهای مسکونی خالی از سکنه برای استقرار گردشگران و فراهم آوردن امکانات رفاهی و امنیت لازم برای آنها نیز از مهم‎ترین اصول جذب گردشگر در روستاهاست.

وی از بخشداران خواست تا گزارش روزانه ورود مسافران به روستاها را به اطلاع استانداری برسانند، همچنین قبل از آغاز نوروز در شناسایی نیازمندی‎ها و تلاش برای رفع آنها با هماهنگی اداره‎کل امور روستایی اقدام کنند.

داشتن اطلاعات به‎روز از وضعیت جوی، فعال شدن راهداری‎ها در سطح جاده‎ها، توجه به نحوه ایاب و ذهاب گردشگران، پاک‎سازی محورهای روستایی، نظارت بر فعالیت کسبه و رفع کمبودها در اماکن عمومی، استقرار اکیپ امداد خودرو در محورهای اصلی همچنین نظارت بر عملکرد رستوران‎ها و مهمان‎پذیرها، از جمله مواردی بود که مدیرکل امور روستایی مازندران در جمع بخشداران و مدیران کل دستگاه‎های خدماتی استان خواستار شد.

عبدی همچنین با اشاره به اهمیت بازارچه‎های محلی در رونق اقتصادی و جذب گردشگر، از بخشداران خواست تا با توجه به رضایت‎مندی‎هایی که در سال‎های گذشته وجود داشت، برای عرضه محصولات روستایی همکاری کنند.

وی با اشاره به کمبود آب آشامیدنی، نامناسب بودن وضعیت آنتن‎دهی شبکه تلفن‌های همراه و ثابت و کمبود آرد در برخی روستاها در زمان پیک گردشگر، گفت: بخشداران باید قبل از سال جدید نسبت به شناسایی و پیگیری این موارد با مسئولان مربوطه هماهنگی‎های لازم را انجام و امور روستایی را در جریان فعالیت‎ها و اقدامات قرار دهند.

مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران همچنین از وجود 500 دهیار به‌عنوان همیار پلیس در این استان خبر داد و گفت: آنها با راهوران و پلیس شهرستان در ارتباط هستند.

استقرار پزشک در مراکز و خانه‎های بهداشت روستایی، برگزاری جشنواره‎های فرهنگی ورزشی و بومی محلی، تامین آرد و نان مورد نیاز به‎ویژه در مناطق کوهستانی همچنین اطمینان از فعال بودن نزدیک‎ترین آتش‎نشانی، مراکز اورژانس و پایگاه‎های امداد و نجات ثابت و سیار به روستاها، از دیگر مواردی بود که این مسئول بر پیگیری آنها توسط بخشداران تاکید کرد.

وی در پایان از بخشداران شرق تا غرب مازندران خواست تا نیازمندی‎های خود را در کوتاه‎ترین زمان ممکن به اداره‎کل امور روستایی اعلام و پیگیر تامین آن باشند.