سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

افزایش واردات برنج در ایران - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش واردات برنج در ایران

دلاور حیدرپور در همایش ملی برنج در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری اظهار داشت: برنج بعد از گندم دومین محصول غذایی است که می‌طلبد در برنامه‌ریزی کلان کشور به عنوان محصول اساسی مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: به عنوان هشدار، تولید مواد غذایی و برنج در برنامه‌های ما باید مورد توجه قرار بگیرد و کاهش ذخیره برنج از مشکلات کشورهای عمده مصرف‌کننده و تولیدکننده برنج است و تنها شش درصد برنج تولیدی دنیا در چرخه تجارت است.

مدیرکل غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه متوسط سطح زیر کشت برنج کشور در 12 سال گذشته حدود 600 هزار هکتار‌ بوده است، تصریح کرد: بالاترین سطح آن 628 هزار هکتار است و سطح زیر کشت بالایی در کشور نداریم و این روندها نشان می‌دهد باید در برنامه‌ریزی‌ها دقت کنیم.

حیدرپور با بیان اینکه میزان واردات برنج در کشور رو به افزایش است، متذکر شد: سالانه به طور متوسط واردات برنج یک میلیون و 200 هزار تن است و بالاترین مقدار واردات مربوط به سال 90 که یک میلیون و 513 هزار تن بود، است.

وی عنوان کرد: روند مصرف سرانه برنج در کشور رو به کاهش است. سرانه هر ایرانی 36.5 کیلو است و این در حالی است که برنج مورد نیاز مصرف برنج در کشور 2 میلیون و 750 هزار تن است.

مدیرکل غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات پاسخگوی نیازهای کشاورزی کشور نیست.

حیدرپور با بیان اینکه باید بر روی توسعه عمودی و افزایش عملکرد در هکتار برنامه‌ریزی کنیم، عنوان کرد: عملکرد متوسط تولید 4 هزار و 950 کیلوگرم در هکتار است که از متوسط کشوری بالاتر است.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به خودکفایی با توجه به محدودیت سطح 600 هزار هکتار به 5 میلیون تن شلتوک احتیاج داریم و 9.5 تن در هکتار باید عملکرد ما باشد و برای بهبود عملکرد باید به سمت به‌زراعی و به‌نژادی برویم.

حیدرپور تصریح کرد: محدودیت منابع آب، عدم توازن نتایج تحقیقات کاربردی با نیاز بخش اجرا، ناکافی بودن سرمایه‌گذاری و زیرساخت‌های تولید برنج، افزایش هزینه‌های تولید، پایین بودن تکنولوژی کارخانجات شالیکوبی و بالا بودن ضایعات، کمبود نقدینگی کشاورزان، تغییر کاربری اراضی شالیزاری و عملکرد پایین ارقام بومی از چالش‌های مهم تولید برنج محسوب می‌شود.

مدیرکل غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد: 125 هزار هکتار از اراضی شالیزاری تجهیز و نوسازی شد.

وی گفت: 64 واحد بانک نشا در استان‌های مازندران و گیلان برای ارایه خدمات مکانیزاسیون ایجاد و راه‌اندازی شده است و هزار و 930 تن بذر اصلاح شده و ارقام پرمحصول نیز توزیع شد.

مدیرکل غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری برای تقویت ناوگان، مکانیزه و سرمایه در گردش زراعت برنج افزایش یافته است، افزود: در سال گذشته در این باره 44 میلیارد تومان اعتبار لحاظ شده است.

حیدرپور با بیان اینکه 20 هزار هکتار کشت دوم به تولید کشور کمک می‌کند، افزود: خدمات فنی مهندسی با عنوان مهندسان ناظر در 6 هزار هکتار به کار گرفته می‌شود.

مدیرکل غلات، حبوبات و نباتات وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: ساماندهی تولید بذر برنج، افزایش تولید در واحد سطح با بهبود مدیریت زراعی و ارتقای بهره‌وری، ارتقای مکانیزاسیون و کاهش ضایعات کمی و کیفی، انتقال یافته‌های پژوهشی، ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و تدوین الگوی بهینه مصرف برنج از جمله راهکارها و پیشنهادات در بخش کشاورزی به شمار می‌رود.

وی اذعان داشت: با توجه به اینکه بسترهای حمایتی در گام دوم هدفمندی یارانه‌ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت به طور حتم این همایش می‌تواند پیشنهاداتی در راستای حمایت از تولید داشته باشد.