جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹

افزایش همکاری‌های تجاری امیرآباد ـ باکو - لزوم راه‌اندازی خطوط مسافر‌بری دریایی - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش همکاری‌های تجاری امیرآباد ـ باکو - لزوم راه‌اندازی خطوط مسافر‌بری دریایی

در مذاکره‌ای که بین مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد و سفیر کشور آذربایجان در ایران انجام شد، بر ارتباط بیشتر تجاری با بندر امیر‌آباد، راه‌اندازی خطوط مسافر‌بری دریایی و شناسایی بازار طرفین تأکید شد.

آذربایجان دومین مقصد تجاری امیرآباد

 سید علی نعیمی مدیر بنادر و دریا‌نوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیر‌آباد، ضمن ارائه اطلاعات عمومی و تخصصی در زمینه صادرات و واردات این بندر، کشور آذربایجان را دومین مقصد صادراتی امیرآباد پس از روسیه عنوان کرد و گفت: بندر امیرآباد با کسب رکورد جابه‌جایی بیش از 3 میلیون و 200 هزار تن کالا تا پایان بهمن ‌ماه سال ‌جاری و با برخورداری از امکانات بی‌نظیر در زمینه امنیت، تجهیزات مناسب و مکان استراتژیک در جغرافیای کشور‌های منطقه، به کانون سرمایه‌گذاری استان مازندران تبدیل شده است.

مدیر بزرگ‌ترین بندر سواحل شمال با اشاره به جایگاه صادراتی بندر امیر‌آباد به عنوان نخستین بندر صادراتی شمال کشور و سومین بندر صادراتی جمهوری اسلامی ایران، نقش تجهیزات به‌روز و مدرن آن را بسیار مهم ارزیابی کرد و از راه‌اندازی تجهیزات جدید دیگری در زمینه تخلیه و بارگیری کالا خبر داد.

نعیمی با اشاره به ساخت اسکله‌رو رو ریلی در امیر‌آباد گفت: با اتمام این پروژه، تنها بندری هستیم که می‌توانیم واگن‌های کالا را به‌صورت مستقیم از کشتی خارج کرده و وارد شبکه ریلی کشور کنیم.

وی این پروژه را مجهزترین اسکله‌رو رو ریلی در بین بنادر کشور‌های حاشیه دریای خزر دانست.

بندر امیرآباد فراتر از تصور

در ادامه سفیر کشور آذربایجان گفت: با توجه به اهمیت موضوع بنادر در حمل و نقل کالا، از تمام بنادر کشور ایران بازدید کرده‌ایم و بسیار خوشحالم که در بازدید امروز از بندر امیرآباد، این مجموعه را بسیار فراتر از انتظارات و گمان‌ها دیدیم.

جوانشیر آخوندوف با اشاره به این‌که از زمان‌های گذشته یکی از گسترده‌ترین روش‌های حمل و نقل بین دو منطقه از راه دریایی بوده است، خواستار تقویت هر چه بیشتر این موضوع و همچنین راه‌اندازی خطوط مسافربری دریایی بین دو کشور شد.

وی برگزاری بازدیدهای کاری از کشور آذربایجان و بندر باکو را لازمه تعامل هر چه بیشتر بین بنادر امیر‌آباد و باکو دانست و از مدیران خواست برنامه‌ریزی‌های مربوط به این بازدید‌ها انجام و دستورالعمل‌های لازم برای ارتقای این همکاری‌ها صادر شود.

در جلسه امروز بر شناسایی بازار دو کشور و ایجاد راه‌های جدید سرمایه‌گذاری و ارائه کالا و خدمات به طرفین تأکید شد.

قبل از برگزاری مذاکرات، جوانشیر آخوندوف سفیر آذربایجان در تهران به همراه ناطق ذوالفقارف دبیر سوم این سفارت و جمعی از سرمایه‌گذاران و نمایندگان اتاق بازرگانی از نزدیک با امکانات و زیر‌ساخت‌های ایجاد شده در زمینه حمل و نقل دریایی و صادرات و واردات کالا و صنایع سرمایه‌گذاری شده در منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد بهشهر آشنا شدند.