جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

افزایش مرال در مناطق هزارجریب طی 2 سال گذشته - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش مرال در مناطق هزارجریب طی 2 سال گذشته

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: در منطقه هزارجریب با توجه به شرایطی که دارد و حیات‌وحش آن حائز اهمیت است، تدابیر خوبی اندیشیده شده، لذا طی دو سال گذشته شاهد افزایش مرال در این مناطق بودیم.

افزایش مرال در مناطق هزارجریب طی 2 سال گذشته

ناصر مهردادی صبح امروز در حاشیه بازدید از پناهگاه حیات وحش میانکاله و پاسگاه‎محیط‌بانی جدید در ضلع جنوبی این ذخیره‌گاه، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بهشهر، اظهار کرد: شرایط میانکاله به‌گونه‌ای است که باید یک پاسگاه دیگر در منطقه بندرگز اضافه می‌کردیم، زیرا به‌ویژه در زمان زمستان گذرانی پرندگان، از این ناحیه نگرانی‎هایی داشتیم، به‌طوری که متخلفان وارد پناهگاه شده و تخلف می‌کردند.

وی با اشاره به هفته محیط زیست، از شهید یحیی شاهکوه‌محلی یاد کرد و افزود: این شهید یکی از همکاران محیط زیست استان بود که با انگیزه و هدف راسخی برای ساماندهی میانکاله زحمت می‌کشید و مردم بهشهر و گلوگاه نیز از او به دلیل حفاظت و حراست از میانکاله، به نیکی یاد می‌کنند.

مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه در پشت بام ساختمان پاسگاه محیط‌بانی شهید شاهکوه‌محلی شرایطی را برای استقرار چند دوربین خاص پرنده‌نگری مستقر می‌کنیم، گفت: هدف این است که مردم منطقه و طبیعت‌گردها بتوانند پرندگان مهاجری که برای زمستان‌گذرانی به این منطقه می‌آیند را رصد کرده و از دیدن آنها لذت ببرند.

این مسؤول با بیان اینکه در هفته محیط زیست سال‌جاری تنها یک پاسگاه محیط‌بانی افتتاح شد، اظهار کرد: البته پیش از این نیز پاسگاهی در دل جنگل‌های نکا و منطقه هزارجریب به سبب ضرورتی که برای حفظ حیات وحش به‌ویژه مرال داشت، با کمترین هزینه و با کمک خود محیط‌بانان ساخته و افتتاح شد.

مهردادی ادامه داد: در منطقه هزارجریب با توجه به شرایطی که دارد و حیات وحش آن حائز اهمیت است، تدابیر خوبی اندیشیده شده، لذا طی دو سال گذشته شاهد افزایش مرال در این مناطق بودیم که دلیل اصلی آن نیز حضور همکاران محیط زیست در منطقه و همکاری و حمایت‌های مردم بومی برای حفظ و حراست از مرال است.

وی در پایان درباره به‌کارگیری نیروهای جدید در محیط زیست مازندران، گفت: طی دو سال گذشته، حدود 100 نیروی انسانی که بیشتر آنها محیط‌بان هستند را برای کمک به مناطق مختلف زیر پوشش محیط زیست مازندران استخدام کردیم و حضور آنها تأثیر مثبتی در افزایش حیات وحش داشته است.