جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

افزایش قیمت در فاز دوم هدفمندی شیب تند ندارد - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش قیمت در فاز دوم هدفمندی شیب تند ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمد محمدپور صبح امروز در جلسه آمادگی برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها، اظهار داشت: وقتی یارانه به مصرف تعلق می‌گیرد به این معنا است که مردم را به مصرف بیشتر توجه کرده‌ایم.

وی بیان داشت: مبنای خرید و فروش هر کالا، قیمت بازار است و اگر قیمت بازار را مبنا قرار دهیم فاصله قیمت داریم که عدد بزرگی است و اگر از این عدد صرف نظر کنیم، یعنی مردم را تشویق کردیم که بیشتر مصرف کنند.

محمدپور با بیان اینکه بر اساس قانون هدفمندی، قیمت حامل‌های انرژی باید در مدت پنج سال به فوب خلیج فارس برسد، افزود: این قانون در آذرماه سال 89 شروع شده و در آذرماه سال 94 باید به صورت کامل اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه در این قانون صراحتا اعلام شده که 10 هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای قانون هدفمندی به بخش تولید تزریق شود، یادآور شد: این تدبیری است که دولت تدبیر در بودجه لحاظ کرده است.

محمدپور با بیان اینکه قرار نیست در فاز دوم هدفمندی، مانند فاز نخست آن، شیب قیمتی سنگین و از جنس چند برابری داشته باشیم، خاطرنشان کرد: سیاست کشور مهار تورم است و شیب تند قیمتی هم همه دستاوردهای ما در حوزه مهار تورم را از بین می‌برد.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها ورود خوبی برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی داشتند و موضوع را به التهاب تبدیل نکردند، گفت: هرجا موضوع التهاب آفرین شود تبدیل به موضوع سیاسی شده و از اهداف اصلی دور می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه تاریخ اجرای فاز دوم قانون هدفمندی ممکن است در فروردین ماه باشد و هنوز زمان دقیق آن اعلام نشده است، اظهار داشت: سعی بر این است که بازار را ملتهب نکنیم.

وی با اشاره به اینکه در هفته پایانی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در بسیاری از اقلام کاهش قیمت را شاهد بودیم، متذکر شد: هر چند که افزایش قیمت در برخی اقلام دیگر را انکار نمی‌کنیم.

این مسئول با بیان اینکه مسئولان باید در اجرای فاز دوم هدفمندی، همکاری کامل داشته باشند، گفت: در اجرای فاز نخست، سه قوه دست به دست هم دادند.

وی با اشاره به اینکه مدیریت قیمت و عرضه به اندازه کافی دیده شود، گفت: در سطح بازار بهانه بی‌دلیل برای افزایش قیمت، ایجاد نکنیم.

محمدپور با بیان اینکه مدیریت انرژی باید به عنوان خدمت بزرگ دیده شود، تصریح کرد: اکنون در دنیا از انرژی خورشیدی برای نیروگاه‌ها استفاده می‌کنند و استفاده از این تجربیات موفق می‌تواند برای ما مفید باشد.