سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

افزایش حمله‌های سایبری در هوشمندسازی - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش حمله‌های سایبری در هوشمندسازی

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند غیرعامل سایبری کشور با اشاره به اینکه هوشمندسازی به اندازه‌ای که راندمان کار را افزایش می‌دهد آسیب‌پذیری را هم بالا می‌برد، گفت: آسیب حمله سایبری در هوشمندسازی بیشتر است.

افزایش حمله‌های سایبری در هوشمندسازی

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، محمدرضا فرجی‌پور پیش از ظهر امروز در همایش تخصصی پدافند غیرعامل شرکت توزیع برق مازندران که در باشگاه برق برگزار شد، اظهار کرد: تکیه بر دانش بومی و توانمندی‌های داخلی برای کشوری که در مقابل تحریم‌های دشمن قرار دارد باید کاربردی باشد.

وی با اشاره به اینکه امام راحل فرمودند که بنیه مالی کشور باید متکی به توانمندی‌های داخل باشد، افزود: اقتصاد مقاومتی باید در همه ابعاد اجرا شود.

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند غیرعامل سایبری کشور با بیان اینکه مصونیت برای این نیست که دشمن نفوذ نمی‌کند، باید عامل مخرب در هنگام نفوذ به نتیجه نرسد، اضافه کرد: پدافند غیرعامل آمادگی برای مقابله و شکست‌ناپذیری است.

این مسئول به پدافند سایبری در شبکه برق اشاره کرد و گفت: ایجاد قرارگاه برای انجام کارهای موقتی برای اجرای کار بهینه در مدت کوتاه است.

فرجی‌پور با اشاره به اینکه سیر تحول مخابراتی در کشور سریع و مشهود است، افزود: هر سیستمی که استفاده می‌شود به حسن و عملکرد آن توجه می‌کنیم، اما در طول استفاده از ظواهر این تمدن به معایب هم باید توجه شود.

وی با اعلام اینکه در سال 2020 بیش از 50 میلیارد سیم‌کارت در دنیا  فعال می‌شود که 42 میلیارد آن مربوط به اشیا، کنترل ابزار و لوازم خانگی است، بیان کرد: تمام این ابزار مخابراتی علاوه بر مزایا دارای معایبی است که باید هوشمندانه عمل شود.

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند غیرعامل سایبری کشور با اشاره به اینکه در سال 89 به سایت هسته‌ای کشور ضربه وارد شد، افزود: سیستم زیمنس عامل اصلی نفوذ بدافزار در انرژی اتمی ایران بود.

این مسئول افزود: برخی از کمپانی‌های آمریکا بیش از 4 میلیون حسگر در دنیا کاشتند تا وضعیت کشورها را رصد کنند.

فرجی‌پور با بیان اینکه در پدافند غیرعامل هر لحظه منتظر خبر جدید تخریبی از حمله سایبری هستیم، تصریح کرد: حمله سایبری حتی در اوج موفقیت مذاکره هسته‌ای قرار داشته باشیم، صورت می‌گیرد.

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند غیرعامل سایبری کشور با بیان اینکه دشمن امکاناتی را به کشور فروخت که محصولات نصب شده انفجار ایجاد کرد، تصریح کرد: دشمن علیه کشور حمله سایبری دارد که مشهود است.

این مسئول با بیان اینکه دشمن در حمله سایبری به صنعت نفت هم حمله وارد کرده است، خاطرنشان کرد: مدت زیادی شبکه اینترنتی صنعت نفت مورد تهدید قرار گرفت.

فرجی‌پور با تاکید براینکه حمله سایبری دشمن مستمر است، ادامه داد: باید دیده شود خوش‌بینی بیش از حد نسبت به دشمن از کجا نشات می‌گیرد.

وی با بیان اینکه هوشمندسازی شبکه‌های برق مورد توجه قرار گرفته است، اضافه کرد: در چند استان کشور شبکه‌ها به صورت هوشمند کنترل می‌شوند و برخی هم از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر صورت می‌گیرد.

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند غیرعامل سایبری کشور بیان کرد: دشمن با مطالعه شبکه‌های برق نقاط آسیب‌پذیر را احصا و بعد ضربه وارد می‌کند.

این مسئول افزود: فعالان در پدافند غیرعامل باید از دید دشمن وارد این عرصه عملیاتی قرار گیرند.

فرجی‌پور با اشاره به اینکه هوشمندسازی به اندازه‌ای که راندمان کار را افزایش می‌دهد آسیب‌پذیری را هم بالا می‌برد، خاطرنشان کرد: در هوشمندسازی آسیب حمله سایبری بیشتر است.

وی به اصول پدافند غیرعامل در سیستم هوشمند توزیع برق اشاره کرد و گفت: تاثیر قطع برق در جامعه زیاد است که جرائم را افزایش می‌دهد، حمل و نقل مختل می‌شود، به منابع ذخیره‌سازی سوخت خدشه وارد می‌شود و سایر مسائل اجتماعی را شاهد می‌شویم.

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند غیرعامل سایبری کشور با بیان اینکه در هنگام آسیب‌پذیری سیستم‌ها باید قدرت تاب‌آوری در مقابله با حمله سایبری داشته باشد، اظهار کرد: شناخت تهدیدات، ارزیابی و احتمال خسارت‌ها از سری مواردی است که مورد نظر قرار می‌گیرد.

وی افزود: اگر آسیب‌پذیری مورد ارزیابی قرار گرفت، اقدامات باید تسهیل‌کننده پاسخگویی در مواقع ضروری باشد تا سیستم بهبود پیدا کند.

فرجی‌پور به تحلیل آسیب‌پذیری اشاره کرد و گفت: کمتر به هکرهای معمولی توجه می‌شود، آنچه تاثیر دارد اقدامات سازمان یافته‌ای است که از سوی کشورهای معاند صورت می‌گیرد.

وی به وابستگی بخش برق به سایر دستگاه‌ها اشاره کرد و افزود: بخش برق به آب، نفت، حمل و نقل، مخابرات و گاز وابستگی دارد.

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند غیرعامل سایبری کشور با بیان اینکه به محصول بومی تاکید داریم و این محصولات باید دارای کیفیت و امنیت از نوع خارجی باشد، بیان کرد: شبکه هوشمند شبکه الکترونیکی مدرن شده است تا مصرف بهینه شود، ظرفیت را بالا می‌برد، منابع تجدیدپذیر را پیاده‌سازی می‌کند، گازهای گلخانه‌ای کمتر منتشر می‌شود و افزایش قابلیت نظارت سیستم توزیع و مصرف مورد کنترل قرار می‌گیرد.

این مسئول با بیان اینکه بخش توزیع در فرایند برق‌رسانی به مردم مهم است، افزود: مدیران و کارشناسان باید از حالات روحی و روانی درستی برخوردار باشند تا در حمله سایبری کارکنان توزیع برق در مواجه با مردم برخورد آرامی داشته باشند.

فرجی‌پور در پایان سخنانش گفت: طی سال، 218 میلیون مگاوات ساعت مصرف برق در کشور بوده که از این میزان 6 میلیون و 935 هزار کیلووات ساعت مصرف مشترکان و 2 میلیون و 765 کیلووات ساعت مصرف خانگی است.