سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

آفت کرم ساقه خوار برنج و نگرانی شالیکاران مازندرانی - نمایش محتوای خبر

 

 

آفت کرم ساقه خوار برنج و نگرانی شالیکاران مازندرانی

یحیی ابطالی در گفتگو با خبرنگار ایسنا ، با بیان اینکه پروانه کرم ساقه خوار برنج یکی از عوامل خسارت زا در زراعت این محصول است اظهارداشت: این آفت از سال 49 وارد کشور شده و هر ساله با جمعیت های مختلف در مزارغ برنج ظاهر می شود.

وی با اشاره به اینکه جمعیت کرم ساقه خوار برنج معمولاً در اواخر فصل زراعی ماه های مرداد ، شهریور و مهر که همزمان تداخل نسل دو و سه اتفاق می افتد بالا رفته و می تواند خسارات اقتصادی وارد کند افزود: به همین منظور در سیستم زراعی فصل زراعت این محصول جلو انداخته شده و اولین نشاها به جای اردیبهشت در فروردین ماه انجام می شود تا از خسارت کرم ساقه خوار دور باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: خوشبختانه در فصل زراعی جاری جمعیت نسل اول و دوم کرم ساقه خوار برنج پایین بوده به طوری که در بسیاری از مزارع حتی یک نوع آفت کش مصرف نشده است.

ابطالی خاطرنشان کرد: با توجه به تغییرات شرایط آب و هوایی طی روزهای اخیر جمعیت آفت کرم ساقه خوار برنج در برخی از مناطق فزونی پیدا کرده و نگرانی هایی به وجود آورده است.

وی اظهارداشت: با توجه به انجام عملیات برداشت برنج در بیش از 95 درصد از مزارع شالیزاری جای نگرانی وجود ندارد ولی برای نشای مجدد احتمال خطر وجود دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه کشاورزان از مصرف بی رویه و خودسرانه آفت کش ها جلوگیری کنند افزود: با بالا رفتن خسارت سم پاشی کردن نه تنها سبب کاهش خسارت شده بلکه سبب از بین رفتن دشمنان طبیعی آفات و افزایش خسارت کرم ساقه خوار برنج می شود.

ابطالی تصریح کرد: به کشاورزانی که اقدام به نشای مجدد و پرورش رتون در مزارع می کنند توصیه می شود حتماً با هماهنگی کارشناسان پیش آگهی ، شبکه مراقبت و کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی نسبت به کاربرد آفت کش اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 32 هزار و 500 هکتار از مزارع برنج که کشت اول برنج انجام شده نشای مجدد صورت گرفت گفت: سال گذشته 17 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران به نشای مجدد اختصاص یافت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران افزود: سطح پرورش رتون در سال جاری 56 هزار هکتار است در حالی که در سال گذشته حدود 50 هزار هکتار بوده است.