جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

افتتاح2طرح ابی با800میلیاردریال سرمایه گذاری درهفته دولت درمازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح2طرح ابی با800میلیاردریال سرمایه گذاری درهفته دولت درمازندران

همزمان با هفته دولت، 2طرح آب منطقه ای مازندران با سرمایه گذاری 800میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

افتتاح2طرح ابی با800میلیاردریال سرمایه گذاری درهفته دولت درمازندران

ابراهیم یخکشی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: طرح آبرسانی به جمعیت 110 هزار نفری شهرهای رامسر، کتالم و سادات شهر با سرمایه گذاری 300میلیارد ریال آماده افتتاح است.
وی اضافه کرد :این طرح با ایجاد خط انتقال حدود 17کیلومتر از سد میجران و ایجاد تصفیه خانه با ظرفیت 410لیتر در ثانیه اجرایی شده است.
مدیر عامل آب منطقه ای مازندران گفت:همزمان با هفته دولت فاز چهارم شبکه آبرسانی سد گلورد در نکا با سرمایه گذاری 500میلیارد ریال برای آبرسانی پنج هزار هکتار به بهره برداری می رسد.
وی توضیح داد: شبکه آبرسانی در پایین دست سد گلورد در 5فاز برای 25هزار هکتار از اراضی شرق استان طراحی و برنامه ریزی شده است که تاکنون فازهای اول تا سوم با زیر پوشش قرار دان 15هزار هکتار اجرایی شد.
عملیات ساخت سد مخزنی گلورد در 40 کیلومتری جاده زرندین –گلورد به همراه تاسیسات در سال 1388 بر روی رودخانه نکا رود به عنوان یکی از رودخانه های سیلابی مازندران آغاز شد تا علاوه بر تامین آب 25 هزار هکتار اراضی کشاورزی دشت نکا و بهشهر و تامین آب شرب 36 میلیون متر مکعبی شهرهای پایین دست نکا ، بهشهر و گلوگاه از سیلاب هایی که هر 50 سال یکبار در این مناطق رخ می دهد جلوگیری شود.
سد گلورد در شرق استان مازندران 82درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
یخشکی شروع عملیات طرح ایجاد مخزن 20 هزار متر مکعبی آب شرب ساری و طرح آبرسانی به 14 روستای منطقه لفور از سد البرزرا از برنامه های هفته دولت در مازندران اعلام کرد.
مدیر عامل آب منطقه ای مازندران در بخش دیگری گفت : هم اکنون این شرکت 30هزارمیلیارد ریال پروژه عمرانی در زمینه مطالعه احداث سدها و شبکه های آبیاری ، زهکشی و طرح های آبرسانی به شهرها و روستاها را در دست اجرا دارد .
وی گفت : میانگین اعتبارات سالانه این شرکت بین 2هزار تا سه هزار میلیارد ریال است که این رقم پاسخگوی طرح های در دست اجرا این شرکت نیست.
یخشکی گفت: در استان مازندران علاوه بر 10 سد مخزنی در دست بهره برداری ، 3 سد مخزنی با حجم تنظیم حدود900 میلیون متر مکعب ، 10 سد در دست مطالعه با حجم حدود 500 میلیون مترمکعب و 170 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در دشت هراز ، البرز وشرق مازندران در برنامه داریم .
وی خاطر نشان کرد: برای تامین آب شرب شهر ها و روستاهای مازندران طرح جامع مطالعات تامین آب شرب صورت گرفته است .
بر اساس آمارهای رسمی، توان بالقوه آب مازندران در حد شش میلیارد و ‎ 600میلیون مترمکعب است که از این مقدار چهار میلیارد و ‎ 900میلیون مترمکعب آب های سطحی و بقیه آب های زیرزمینی است .
به طور میانگین سالانه حدود یک میلیارد و ‎ 550میلیون مترمکعب آب در بخش آب های سطحی و یک میلیارد و ‎ 350میلیون مترمکعب در بخش آب زیرزمینی مازندران بهره برداری می شود و بقیه آب سطحی طی سال به صورت هرز به دریا می ریزد.