سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

افتتاح پایگاه محیط‌بانی در میانکاله/ ضرورت همکاری تمامی افراد برای کاهش مشکلات زیست‌محیطی - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح پایگاه محیط‌بانی در میانکاله/ ضرورت همکاری تمامی افراد برای کاهش مشکلات زیست‌محیطی

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران گفت: امیدواریم با همکاری اصحاب رسانه و دلسوزان محیط‌زیست بتوانیم مشکلات زیست‌محیطی استان را کاهش دهیم.

افتتاح پایگاه محیط‌بانی در میانکاله/ ضرورت همکاری تمامی افراد برای کاهش مشکلات زیست‌محیطی

ناصر مهردادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: امسال بحث‌هایی در دستور کار قرار گرفته که بتوانیم استفاده خوبی از هفته محیط‌ زیست ببریم.

وی به برگزاری نمایشگاه نقاشی در هفته محیط‌زیست امسال در مازندران اشاره کرد و افزود: کارگاه‌های آموزشی برای تنویر افکار عمومی و مسائل مختلف محیط‌زیست در استان طراحی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با بیان اینکه پایگاه محیط‌بانی در میانکاله روز پنج‌شنبه افتتاح می‌شود، اضافه کرد: به‌دلیل اینکه در منطقه میانکاله شرایط به‌گونه‌ای است که نیاز دارد تعداد محیط‌بانی‌های منطقه افزایش یابد و این مهم در زمینه کاهش تخلفات مؤثر است.

* پایش زیست‌محیطی شناگاه‌های مازندران

مهردادی تصریح کرد: با توجه به اینکه فصل تابستان را پیش رو داریم و پس از ماه مبارک رمضان سیل جمعیت به‌دلیل استفاده از جاذبه‌های طبیعی مازندران و دریای خزر به‌سوی مازندران سرازیر می‌شود، در دریای مازندران ایستگاه‌های مختلفی برای بحث پایش زیست‌محیطی به‌ویژه روی بحث شناگاه‌ها شناسایی شد که در صورت آلوده یا غیر قابل استفاده حتماً اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به نمونه‌های اخیر شرایط به گونه‌ای نیست که دچار مشکل شویم و وضعیت مناسبی است؛ به‌استثنای یک یا دو ایستگاه که از طریق استانداری و فرمانداری‌ها اطلاع‌رسانی کردیم تا مردم از این شناگاه‌ها استفاده نکنند و در صورت مثبت بودن شرایط قابل استفاده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران یادآور شد: به‌دلیل وسعت سواحل شناگاه‌های مختلفی از گلوگاه تا رامسر مازندران وجود دارد که حدود 50 ایستگاه پایش برای نمونه‌برداری از آب دریای خزر و آنالیز میکروبی طراحی کردیم و در صورت مشاهده موارد اطلاع‌رسانی می‌شود.

این مسؤول با اعلام اینکه طی دو سال گذشته با پیگیری‌های محیط زیست و شرکت آب و فاضلاب بحث احداث تصفیه‌خانه در زمینه سامان‌دهی فاضلاب‌های شهری در سطح استان در دستور کار قرار گرفته است، افزود: این امر به کاهش آلودگی و مشکلات زیست‌محیطی رودخانه‌ها و مشکلات تنوع زیستی در دریای خزر کمک می‌کند.

* جمع‌آوری زباله در جنگل‌های سطح مازندران

مهردادی اظهار کرد: با توجه به اینکه فصل تابستان را پیش رو داریم بحث جمع‌آوری زباله و سامان‌دهی آن در پارک‌های جنگلی و حتی جنگل‌های سطح استان با همکاری دهیاری‌ها و بخشداری‌ها و محیط‌زیست در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه در بخش سامان‌دهی پسماندهای شهری طی دو سال و نیم گذشته مازندران به 9 منطقه تقسیم شد و کار به‌خوبی دارد پیش می‌رود، ادامه داد: 50 میلیارد تومان اعتبار با کمک شهرداری ساری و دولت برای کارخانه زباله‌سوز این شهرستان هزینه شد که در نهایت انرژی برق تولید می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران به راه‌اندازی کارخانه کمپوست بهشهر اشاره کرد و افزود: در شهرستان نوشهر 23 میلیارد تومان برای کارخانه زباله‌سوز هزینه شده و تجهیزات نیز خریداری شده او اقدامات در حال انجام است.

مهردادی یادآور شد: برای شهرستان تنکابن کارخانه زباله‌سوز پیگیری شد که با توجه به مسائل زیست‌محیطی اولویت نخست ما کارخانه کمپوست است.

وی اضافه کرد: همچنین برای شهرستان بابل نیز توسعه کارخانه کمپوست در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران در پایان گفت: امیدواریم همه این برنامه‌ها و اقدامات با همکاری اصحاب رسانه و دلسوزان محیط‌زیست عملیاتی شود و بتوانیم مشکلات زیست‌محیطی استان را کمک تمامی افراد در استان کاهش دهیم.