جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

افتتاح نخستین قرارگاه کوهستانی اقتصاد مقاومتی کمیته امداد مازندران در نکا/ قرارگاه کوهستانی در نقاط محروم استان ایجاد می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح نخستین قرارگاه کوهستانی اقتصاد مقاومتی کمیته امداد مازندران در نکا/ قرارگاه کوهستانی در نقاط محروم استان ایجاد می‌شود

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران از افتتاح نخستین قرارگاه کوهستانی اقتصاد مقاومتی امداد مازندران در نکا خبر داد و گفت: این قرارگاه با هدف خدمات‌رسانی بهتر به مددجویان در روستاهای محروم کوهستانی راه‌اندازی شده است.

افتتاح نخستین قرارگاه کوهستانی اقتصاد مقاومتی کمیته امداد مازندران در نکا/ قرارگاه کوهستانی در نقاط محروم استان ایجاد می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نکا، تیمور طهماسب‌پور، در حاشیه افتتاح این قرارگاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به منظور اینکه حلقه خدمات‌رسانی کمیته امداد در نقاط دور دست اتفاق بیفتد، قرارگاه کوهستانی اقتصاد مقاومتی در سطح استان مازندران راه‌اندازی شده است.

وی افزود: طرح قرارگاه کوهستان به منظور توجه به مناطق محروم و مددجویان زیرپوشش ایجاد شد که برای نخستین بار در سطح استان مازندران ایجاد می‌شود تا کار اقتصادی و فرهنگی انجام شده و همه افراد در مناطق مختلف از این خدمات مناسب برخوردار شوند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران گفت: توجه به بحث اشتغال‌زایی و امور فرهنگی در راستای هم در این قرارگاه دنبال می‌شود تا هم طرح خوداشتغالی در مناطق کوهستانی توسعه داده شود و هم مسائل فرهنگی مورد توجه قرار گرفته و توسعه فرهنگ کار در دستور کار قرار گیرد و با استفاده از ظرفیت‌های مناطق محروم، از بیکاری جلوگیری شود.

این مسؤول با اعلام اینکه در بحث اشتغال سیاست امداد بر توانمندسازی افراد تحت پوشش است، یادآور شد: به هیچ عنوان نمی‌خواهیم افراد مختلفی را جذب کمیته امداد کنیم بلکه سعی داریم تا با اشتغال‌زایی مناسب، افراد را توانمند و از بدنه این نهاد جدا سازیم و کارآفرینی را رونق بخشیم.

طهماسب‌پور ادامه داد: زیر پوشش بردن افراد در کمیته امداد امام خمینی از برنامه‌های کوتاه‌مدت ما در این نهاد است و برنامه مهم و بلند مدت این نهاد، توانمندسازی خانواده‌های زیرپوشش این نهاد در بعد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و.. است تا همه افراد جامعه از زندگی ایده‌آل برخوردار باشند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران اضافه کرد: در سال گذشته 6 هزار و 800 طرح اشتغال‌زایی در مازندران ایجاد شد و امسال نیز براساس فرمایش رهبری و شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، فعالیت‌های مختلفی در مناطق محروم ایجاد شده که برای این منظور قالی‌بافی، تغییر الگوی کشت و نهال کاری با دقت دنبال می‌شود.

این مسؤول گفت:‌ با ایجاد قرارگاه کوهستانی اقتصاد مقاومتی، اولویت خدمات و آموزش در مناطق محروم است که با استقبال مردم این خدمات توسعه می‌یابد، افزود: توسعه قرارگاه کوهستان اقتصاد مقاومتی و طرح صالحین در دستور کار جدی است و تا پایان امسال، قرارگاه کوهستانی در همه بخش‌های کوهستانی و محروم مازندران ایجاد می‌شود.

طهماسب‌پور ادامه داد: در بعد فرهنگی کارهای مختلفی انجام و توانمندی‌های بسیاری ایجاد شده است و با توجه به اینکه استان مازندران از جمله استان‌های برخوردار در مسائل مختلف است نباید هیچ کس در این استان زیرپوشش کمیته امداد و نهادهای حمایتی باشد.

وی با تأکید بر آموزش در مراحل مختلف زندگی و توسط ارکان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی گفت: آموزش مسأله مهمی در توانمندسازی و رشد در جامعه است که باید با کمک فنی‌و حرفه‌ای و امداد در این بخش فعال‌تر از گذشته وارد شده و توانمندسازی افراد زیرپوشش این نهاد را در دستور کار خود قرار دهیم.

نهال‌کاری و توسعه کشت گیاهان دارویی در روستاهای هزارجریب نکا

مدیر کمیته امداد امام خمینی نکا هم در سخنانی گفت: نهال‌کاری و توسعه کشت گیاهان دارویی در روستاهای هزارجریب نکا است که با توجه به مناسب نبودن درآمدزائی کشت محصولات کشاورزی در این بخش با استقبال برخی از روستاها همراه بوده و با دقت در حال انجام است.

سید رضا ساداتی، با بیان اینکه توجه به ایجاد دامپروری و زنبورداری از جمله شغل‌هایی است که در بخش هزارجریب نکا این ظرفیت در بین روستاییان وجود دارد، اظهار کرد: امیدواریم با کمک فنی‌وحرفه‌ای برای آموزش در این بخش، بیش از گذشته و فعال‌تر از قبل وارد شده و به رشد و توانمندی مورد نظر در اشتغال‌زایی پایدار برسیم.

وی با اشاره به جمعیت خانوار روستای کفرات در بخش هزارجریب نکا افزود: از  مجموع 91 خانوار روستای کفرات نکا، 42 خانوار زیرپوشش کمیته امداد خمینی قرار دارند که بیانگر محرومیت این روستا است که با همکاری اداره فنی‌و‌حرفه‌ای شهرستان نکا، آموزش قالی‌بافی، دامپروری و زنبورداری در دستور کار و در حال انجام است.

مدیر کمیته امداد امام خمینی نکا گفت: مشکل عمده ساکنین روستای کفرات نکا، مسکن نامناسب، مساعدت‌های مالی، لوازم خانگی و فراهم کردن جهیزیه است که امروز با توجه به افتتاح این قرارگاه برای همه خانواده‌های زیرپوشش این نهاد یک سبد کالا و یک سبد  بهداشتی تهیه و در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس، حدود هفت درصد از جمعیت نکا زیرپوشش و حمایت‌های این نهاد قرار دارند که 4 هزار و 358 خانوار و جمعیتی بیش از 7 هزار و 686 نفر از خدمات مختلف کمیته امداد این شهرستان در طول سال بهره‌مند می‌شوند.