جهش تولید | شنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

افتتاح مرکز تخصصی صنایع‌دستی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح مرکز تخصصی صنایع‌دستی در مازندران

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران از افتتاح مرکز تخصصی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی گردشگری مازندران در خانه تاریخی رمدانی خبر داد.

افتتاح مرکز تخصصی صنایع‌دستی در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی مازندران، دلاور بزرگ‌نیا با اشاره به برپایی نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های صنایع‌دستی در این مرکز تخصصی، گفت: از این پس هنرمندان می‌توانند آثار خود را برای نمایش و همچنین معرفی نحوه کار و ساخت دست‌ساخته‌های خود را در این خانه به معرض دید علاقه‌مندان بگذارند.

وی با بیان اینکه برای برپایی نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های صنایع‌دستی در خانه رمدانی اولویت با رشته‌های بومی استان است، افزود: این مرکز در راستای سیاست سازمان مبنی بر معرفی و ترویج صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و بازاریابی و سیاست‌های حمایتی از هنرمندان و صنعتگران برپا شده است.

بزرگ‌نیا تصریح کرد: صنایع‌دستی از جمله جذابیت‌های گردشگری است که توسط گردشگران به‌ویژه گردشگران خارج جستجو می‌شود و با توجه به این فصل که به واقع فصل ورود گردشگران واقعی به مازندران است این مرکز تخصصی می‌تواند معرف خوبی برای این هنر صنعت بومی استان باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران بازدید از این کارگاه‌های صنایع‌دستی را برای گذران اوقات فراغت شهروندان به‌ویژه جوانان مفید ارزیابی کرد و تصریح کرد: وجود فضای این چنینی که از مواد اولیه تا نحوه ساخت و پرداخت و ارائه محصول نهایی را به نمایش می‌گذارد بهترین نوع معرفی و آموزش و ترویج رشته‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی است.

بزرگ‌نیا افزود: از این پس تمامی هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی می‌توانند برای حضور در این مرکز تخصصی و معرفی خود و دست‌ساخته‌های خود به معاونت صنایع‌دستی این اداره کل مراجعه کنند.

وی نخستین قدم در احیای رشته‌های صنایع‌دستی به‌ویژه رشته‌های در حال فراموشی را معرفی این رشته‌ها و ترغیب به تولید آن برشمرد و گفت: با تولید این رشته‌ها و معرفی هنرمندان و صنعتگران به‌ویژه کسانی که کمتر معرفی شده‌اند می‌توان به احیای دوباره آن امیدوار شد.

این مسئول از برنامه این معاونت برای معرفی رشته‌های در حال منسوخ شدن خبر داد و بیان داشت: برای این مهم که یکی از وظایف سازمان در معاونت صنایع‌دستی است بسته‌های تشویقی چون تامین مواد اولیه ارزان، اختصاص تسهیلات با بهره کم و خرید آثار صنایع‌دستی و ایجاد فرصت‌های فروش در قالب نمایشگاه‌ها و یا صادرات از طریق شرکت‌های مجری لازم و ضروری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران از برگزاری فیلم کرچال در سال جاری در معاونت صنایع‌دستی مازندران خبر داد و گفت: این رویدادهای فرهنگی برای معرفی بیشتر صنایع‌دستی در اذعان عمومی و جریان‌سازی در این زمینه تا تغییر نگرش هنرمندان صنایع‌دستی و صنعتگران برای کاربردی کردن این دست‌ساخته‌ها براساس با سلیقه روز و یادآوری مردم برای استفاده دوباره از آن صورت می‌گیرد.