جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

افتتاح ششمین پاسگاه محیط بانی در میانکاله بهشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح ششمین پاسگاه محیط بانی در میانکاله بهشهر

ششمین پاسگاه محیط بانی منطقه حفاظت شده میانکاله بهشهر شامگاه یکشنبه با حضور مدیر کل محیط زیست مازندران و مسولان استانی و شهرستانی افتتاح شد.

افتتاح ششمین پاسگاه محیط بانی در میانکاله بهشهر

رییس اداره محیط زیست بهشهر در حاشیه بهره برداری گفت که این پاسگاه به دلیل حساسیت میانکاله و با هدف جلوگیری از ورود شکارچیان غیرمجاز به تالاب ، در ضلع جنوبی این تالاب افتتاح شد.
زمان رضااحمدی با بیان اینکه پنج پاسگاه پیش از این در میانکاله فعال بود ، افزود : تالاب و جزیره میانکاله از اهمیت بالای زیست محیطی برخوردار است و به همین دلیل مراقبت فراوان لازم دارد.
وی ادامه داد : این پاسگاه محیط بانی در مساحتی بالغ بر 50متر مربع و با اعتبار 600 میلیون ریال ساخته و به نام شهید یحیی شاهکومحله ای رییس اسبق اداره محیط زیست بهشهر نامگذاری شده است .
جزیره میانکاله از شمال از سوی دریای مازندران به طول 65 کیلومتر (از غرب به شرق) از جنوب و شرق از سوی تالاب و خلیج میانکاله و از غرب از سوی بندر امیرآباد بهشهر احاطه شده است. مجموعه شبه جزیره میانکاله با 68هزار و 800 هکتار وسعت از سال 1348 ابتدا به منطقه حفاظت شده و سپس به پناهگاه حیات وحش میانکاله تحت مدیریت مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل و از آن زمان تاکنون از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اداره می شود. همچنین از 65 کیلومتر طول ساحل شمالی پناهگاه حیات وحش فقط 5 کیلومتر مربوط به حوزه قضایی بندر ترکمن در استان گلستان است و 60 کیلومتر باقی مانده در حوزه قضایی مازندران قرار دارد.
شبه جزیره میانکاله در سازمان جهانی یونسکو به نام کره مسکون انسان و محیط زیست به ثبت رسیده و شناسنامه بین المللی برای آن صادر شد.
این منطقه دارای یک جایگاه فرهنگی و آموزشی است و اکوسیستم های آبی آن در سال 1971 به عنوان یکی از 22 تالاب بین المللی در ایران و 350 تالاب بین المللی در دنیا در کنوانسیون بین المللی رامسر به عنوان تالاب بین المللی میانکاله ثبت شد.

 

منبع :فارس