جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

آغاز کوچ عشایر به مناطق گرمسیری - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز کوچ عشایر به مناطق گرمسیری

یحیی عسگری‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آمل با اشاره به اینکه این عشایر در مناطق کوهستانی نشل و خرم در فصل تابستان اسکان یافته بودند، اظهار داشت: این عشایر هم اکنون با آغاز فصل سرما به مناطق قشلاقی مهدی‌شهر و سمنان نقل مکان می‌کنند.

این مسئول با اعلام اینکه چرای دام این عشایر از 20 تیرماه آغاز می‌شود، افزود: 20هزار راس گوسفند در فصل گرم سال از چرای این مناطق استفاده می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه این قشر هر ساله از مهدی‌ شهر سمنان، دماوند، فیروزکوه و دامداران شهرستان آمل به این مناطق کوچ می‌کنند، بیان کرد: مناطقی که برای عشایر برای کوچ تابستانی لحاظ شده است خود دارای مردمی دامدار با حدود هشت تا 10هزار راس دام است.

بخشدار امامزاده عبدالله(ع) تصریح کرد: این دامداران یکجا نشین نیز از این مراتع به عنوان چرای دام خود استفاده می‌کنند و در این مدت روزانه 4 تن شیر، 200 تن گوشت و 20تن پشم حاصل زحمات این قشر حاصل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مناطق هدف عشایر 98 کیلومتر با مرکز بخش فاصله دارد، تصریح کرد: 50 کیلومتر از این مسیر خاکی است که در سال گذشته با اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون تومانی در دست اقدام برای راه و پل‌سازی است.

وی در پایان تاکید کرد: این امر به منظور افزایش ماندگاری اهالی و دامداران در این منطقه صورت گرفته است.