جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

آغاز کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی GISدر صنعت آب و برق درساری - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی GISدر صنعت آب و برق درساری

سومین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق کشور با حضور مدیران صنعت و اب برق سراسر کشور از امروز به میزبانی مازندران در ساری آغاز بکار کرد.

آغاز کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی GISدر صنعت آب و برق درساری

مازندران به عنوان استان پایلوت کشوری پروژه ایجاد سامانه اطلاعات مکانی را از سال 1388 اجرایی کرده است.
به گزارش ایرنا در این کنفرانس دو روزه 650 مقاله در شش محور زیر ساخت داده های مکانی در صنعت برق ، کاربرد سامانه اطلاعات مکانی ، بسترهای IT در پیاده سازی GIS، تجربیات و دستاوردهای موفق در حوزه GIS و SDI ایران و جهان ، آموزش و فرهنگ سازی ، بررسی اثرات اقتصادی و بکارگیری سامانه اطلاعات مکانی در صنعت آب و برق به دربیرخانه ارسال شده است .
برگزاری 9 کارگاه آموزشی و 60 غرفه نمایشگاهی درحاشیه سومین کنفرانس ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی از برنامه های این کنفرانس است.
قاسم شهابی مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق مازندران گفت : بهبود عملکرد سیستم توزیع برق ، افزایش بهره وری ، طراحی مناسب و آینده نگری صحیح از اهداف عمده بکارگیری GIS است .
وی افزود : سیستم اطلاعات مکانی (GIS ) از مهمترین علوم و فناوری های موجود است که با توجه به ماهیت مکان محور بودن آن امروزه کاربرد وسیعی در شرکت های توزیع پیدا کرده است .
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران خاطرنشان کرد : GIS با فراهم نمودن امکان ذخیره سازی و نمایش کلیه اطلاعات مکان مرجع مورد نیاز شرکتهای خدماتی و همچنین امکان طراحی و پیاده سازی کاربرد های مورد نیاز بخش های مختلف ، مدیران این شرکتها را قادر می سازد تا به صورت بهینه و سیستماتیک و مشاهده حالت ترکیبی استاتیک و دینامیک شبکه ، بهترین تصمیمات را برای طراحی و بهره برداری شبکه اتخاذ نمایند و مجموعه فعالیت ها و طرح های مرتبط با ان شرکت را سازماندهی کنند .
شهابی یادآور شد : شرکتهای توزیع برق در مسیری که برای ارتقا و پیشرفت خدمات خود به عنوان نقشه راه تعیین کردند باید بر مبنای سیستم های جامعی حرکت کنند که پاسخگوی پله های بعدی تا رسیدن به چشم انداز نهایی سازمان باشد .
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران ارائه اطلاعات به منظور توسعه و اصلاح وضعیت جاری شرکت ،پیش بینی وضعیت آینده ، ارائه اطلاعات مکانی مرجع به سایر سازمانها به منظور مدیریت بهینه امور و جلوگیری از تداخل فعالیتها از مزایای بکارگیری GIS در صنعت برق برشمرد .
شهابی به اهمیت نیروی انسانی به عنوان گرانبهاترین سرمایه شرکت اشاره و گفت : بومی سازی تکنولوژی های نوین و اموزش نیروی انسانی برای بهره برداری بهینه از رویکرد های این شرکت بوده که با تلاش همکاران این مهم محقق می شود .
وی با بیان اینکه GIS به عنوان زیرساخت اصلی در پیشرفت همه جانبه کشور است افزود: مازندران فعالترین استان در اجرای طرح ملی کاربرد سامانه اطلاعات مکانی GIS است و همه زیرساخت ها در حوزه مالی ، برنامه ریزی و بهره برداری در این راستا حرکت می کند .
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران یادآور شد : شرکت توزیع برق مازندران در راستای وظایف ملی خود اقدام به تهیه کتاب جامع GIS کرده است و با تلاش همکاران ،کتاب GIS به زبان ساده تدوین و در اختیار صنعت برق قرار گرفته و چاپ این کتاب و شناخت GIS فعالیت فرهنگی درکنار کارهای فنی و تکنیکی بود که این شرکت توانسته برای تبیین اهداف کلان سازمانی در راستای اجرای GIS با کمک جهاد دانشگاهی مازندران تدوین تا مجموعه صنعت برق کشور از آن استفاده کاربردی داشته باشد .
شهابی به مدیریت بحران با استفاده از فناوری سیستم های اطلاعات مکانی و سنجش از دور در شبکه های توزیع برق اشاره و اذعان داشت : سرزمین ایران یکی از کانونهای حادثه خیز در جهان محسوب می شود و سوانحی چون زلزله ، سیل و طوفان با فراوانی بسیاری در کشور وجود دارند در چنین شرایطی که ایران به شدت از بلایا و سوانح طبیعی ، اجتماعی و اقتصادی ناشی از حوادث رنج می برد به نظر می رسد وجود سامانه ای که بتواند با ارائه اطلاعات صحیح و کاربردی بر تصمیم گیری ها در مواقع لزوم اثرگذار باشد ضروری است.
به گفته شهابی با استفاده از اطلاعات ماهواره ای و سامانه اطلاعات مکانی می توان سرعت و کیفیت تصمیم گیری های معطوف به حوادث را افزایش داد .
وی ادامه داد: همچنین سیستم اطلاعات مکانی به کسانی که در حوزه مدیریت بحران و بلایای طبیعی فعالیت می کنند فرصت می دهد تا ابعاد مکانی و زمانی بحرانها و سوانح را با اطلاعات مربوط به جمعیت و پدیده های در معرض خطر به هم پیوند دهند.
وی اظهار امیدواری کرد: به یاری خداوند بزرگ و همت انجمن برق و الکترونیک شاخه مازندران و مجموعه صنعت برق استان و همکاری ارزنده شرکت توانیر و برق های منطقه ای توزیع کشور و موسسات صنعتی و مراکز دانشگاهی ، کنفرانس ملی GIS بتواند در روند فعالیت ها جایگاه اصلی خود را پیدا کند و موجبات رشد و شکوفایی کشور را فراهم سازد.