جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

آغاز کشت مجدد برنج در شالیزارهای نکا - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز کشت مجدد برنج در شالیزارهای نکا

حسن سلیمی  در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در نکا اظهار داشت: کشت مجدد برنج پس از برداشت کشت اول در اراضی شالیزاری روستای اطرب این شهرستان در سطح 3 هکتار آغاز شد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری بیش از 100 هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان بعد از کشت اول برنج به کشت مجدد و بالغ بر 750 هکتار نیز به پرورش رتون اختصاص یابد.

سلیمی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود از این مقدار سطح زیر کشت مجدد و رتون بالغ بر یک هزار و 200 تن شلتوک برنج در سال‌جاری تولید شود.

مدیر جهادکشاورزی نکا با اشاره به اینکه کشاورزان با آموزش‌های لازم به کشت مجدد برنج ترغیب شدند، بیان داشت: خوشبختانه تولیدات مناسبی از سطح زیر کشت مجدد برنج عاید کشاورزان می‌شود که خوشبختانه با استقبال آنان مواجه شده است.

وی یادآور شد: در سال‌جاری بیش از 9 هزار و 615  هکتار از اراضی نکا به کشت برنج اختصاص یافته که برداشت از این مزارع شالیزاری در حال انجام است.

سلیمی افزود: 60 درصد برداشت محصول برنج این شهرستان در سال‌جاری به صورت مکانیزه انجام می‌شود که در وقت و زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.

وی اضافه کرد: 58 دستگاه دروگر برنج و 16 دستگاه کمباین ویژه برداشت مکانیزه برنج به‌کارگیری شده‌اند.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان نکا همچنین گفت: در سال‌جاری 40 درصد از برداشت برنج به صورت دستی انجام می‌شود.

سلیمی افزود: از مجموع سطح زیر کشت اراضی شالیزاری این شهرستان در سال‌جاری بالغ بر 4 هزار هکتار به کشت ارقام پر محصول برنج و بقیه به کشت ارقام محلی اختصاص دارد.