جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

آغاز همزمان طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در روستاهای فریدونکنار - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز همزمان طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در روستاهای فریدونکنار

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از آغاز همزمان طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در سه روستای این شهرستان خبر داد.

آغاز همزمان طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در روستاهای فریدونکنار

محمدرضا ضیایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان فریدونکنار، اظهار کرد: طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در سه روستای ازباران، سوته و بی‌نمد این شهرستان در سطح بیش از 280 هکتار آغاز شده است.

وی افزود: یکی از چالش‌های ساختاری در توسعه روستایی به‌ویژه توسعه کشاورزی در کشور، خرد بودن و پراکندگی اراضی کشاورزی است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار تصریح کرد: پراکندگی قطعات اراضی کشاورزی، استفاده از دستاوردهای علمی و فنی و تکنولوژی، سرمایه گذاری در بخش تحقیقات، ارتباطات و نهاده‌های کشاورزی را مشکل و گاهی غیرممکن می‌کند.

این مسؤول ادامه داد: دشواری استفاده از عوامل تولید، کاهش و تضعیف کارایی نیروی کار به‌عنوان یکی از عوامل تولید در کشاورزی، افزایش رفت و آمدهای مکرر به‌دلیل فاصله بیش از حد قطعات و کاهش انرژی کشاورزان و نبود امکان مناسب برای بهره‎گیری از ماشین‎آلات کشاورزی از دیگر مشکل‎های پراکندگی اراضی در بخش کشاورزی است.

ضیایی بیان کرد: تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری صحیح‌ترین روش جلوگیری از خرده‌مالکی است که طی آن توزیع و ساختار اراضی زراعی از حالت پراکنده به حالت منسجم در می‌آید.

وی اضافه کرد: افزایش عملکرد در واحد سطح، افزایش مبادلات و ارتباطات، استفاده از دستاوردهای و تجهیزات علمی و فنی پیشرفته،  مکانیزه شدن کشاورزی، افزایش درآمد بهره‌برداران و بهبود سطح زندگی روستاییان، جلوگیری از فرسایش خاک، کاهش هزینه‌های تولید، کاهش تعداد قطعات پراکندگی اراضی (آبی و دیم) و کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها از مزایای تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار خاطرنشان کرد: آشنایی کشاورزان با مزایای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری، میزان تقاضا برای اجرای طرح را افزایش داده است و این امر با برگزاری جلسات توجیهی و کلاس های متعدد آموزشی و ترویجی میسر شد.

این مسؤول با اشاره به اینکه طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در سه روستای ازباران در سطح 144، سوته در سطح 95.5 و بی‌نمد در سطح 44.8 هکتار آغاز شده است، گفت: این طرح با اعتبار 27 میلیارد و 150میلیون ریال از محل اعتبارات عمرانی ملی طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری در حال اجراست.

ضیایی در پایان اظهار کرد: با اجرای این طرح 430 بهره‌بردار روستایی از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.