جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

آغاز نخستین برداشت گوجه فرنگی از اراضی روستای برگه میاندورود - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز نخستین برداشت گوجه فرنگی از اراضی روستای برگه میاندورود

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود با بیان اینکه نخستین برداشت گوجه فرنگی در سطح 4 هزار متر مربع از اراضی زراعی روستای برگه بخش گهرباران میاندورود انجام شده است، گفت: میزان تولید در واحد سطح بالغ بر 17 تن پیش‌بینی می‌شود.

آغاز نخستین برداشت گوجه فرنگی از اراضی روستای برگه میاندورود

سید شبر موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان میاندورود با بیان اینکه در سه ماهه سال جاری 2 هزار و 510 تن کود شیمیایی توسط 10 کارگزار در بخش خصوصی و تعاونی بین بهره‌برداران بخش کشاورزی این شهرستان توزیع شد، اظهار کرد: از این مقدار یک هزار و 758 تن اوره، 497 تن فسفات، 100 تن سولفات پتاسیم و 155 تن کلرو پتاسیم بوده است.

وی با اشاره به اینکه نخستین برداشت گوجه فرنگی در سطح 4 هزار متر مربع از اراضی زراعی روستای برگه بخش گهرباران میاندورود انجام شده است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید در واحد سطح بالغ بر 17 تن باشد.

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود خاطرنشان کرد: بخش گهرباران این شهرستان در حدود 156 هکتار به کشت گوجه فرنگی اختصاص یافته است که با میانگین 17 تن برای هر هکتار بالغ بر 2 هزار و 652 تن تولید گوجه فرنگی برای این شهرستان پیش‌بینی می‌شود.

این مسؤول به احداث استخر پلی اتیلنی با ظرفیت 2 هزار و 200 متر مکعب با آبگیری یک‌هزار و 800 مترمکعب در روستای اوسا بخش مرکزی این شهرستان اشاره کرد و افزود: این استخر با اعتباری بالغ بر 800 میلیون ریال و مساحت 35 هکتار اراضی کشاورزی تحت پوشش احداث شده است.

موسوی اضافه کرد: با توجه به اهمیت حفظ منابع آبی و استفاده بهینه از آن و همچنین جلوگیری از تخریب منابع خاک و پیشگیری از سیل در اراضی شیبدار، اجرای طرح‌های گوناگون آب و خاک، احداث استخر پلی اتیلن با پوشش ژئوممبران احداثی روستای اوسا موجب بهبود وضعیت آبیاری و افزایش راندمان اراضی کشاورزی و امکان احداث باغات شده و موجبات زمان‌سنجی اقتصادی مالکین و اشتغال عده‌ای فراهم می‌‌شود.

وی از نخستین برداشت هندوانه با رقم میکادو در سطح 5 هزار مترمربع از اراضی زراعی بخش گهرباران خبر داد و یادآور شد: هندوانه تقریباً در همه جای دنیا پیدا می‌شود و با اینکه می‌توانیم در تمام طول سال از بازار هندوانه خریداری کنیم اما فصل هندوانه تابستان است که در این فصل بهترین کیفیت را داشته و بسیار شیرین است.

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود با بیان اینکه برداشت‌های انجام شده این محصول میزان تولید در واحد سطح 23.5 تن در هکتار است، گفت: با توجه به اینکه در این شهرستان حدود 245 هکتار به کشت این محصول اختصاص یافته است در نتیجه حدود 5 هزار و 757 تن هندوانه تولید می‌شود.