جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

آغاز مبارزه بیولوژیک در 400 هکتار از اراضی تنکابن - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز مبارزه بیولوژیک در 400 هکتار از اراضی تنکابن

نریمان اوجانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در تنکابن اظهار داشت: مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه‌خوار برنج در 400 هکتار از اراضی شالیکاری شهرستان تنکابن آغاز شد.

وی با اشاره به آغاز مبارزه بیولوژیکی با کرم ساقه‌خوار برنج در غرب مازندران به کمک زنبورهای تریکوگراما گفت: نسل اول زنبورهای تریکوگراما در 500 هکتار از اراضی شهرستان رهاسازی شده و رهاسازی نسل دوم آن از امروز آغاز می‌شود.

وی بیان داشت: برای ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات تولید کشاورزی در شهرستان هشت کارشناس مسئول این رشته ناظر بر اجرای صحیح طرح‌ها و عملیات به زراعی به منظور تولید محصولات کشاورزی سالم در شهرستان فعال هستند.

رئیس جهاد کشاورزی تنکابن اظهار داشت: از مجموع حدود 150 هزار هکتار اراضی شالیکاری استان، حدود 6 هزار و 100 هکتار آن در شهرستان تنکابن قرار دارد و عمده ارقامی که در آن کشت می‌شود از نوع هاشمی، طارم و صدری بوده و طی سال‌های اخیر نیز نوع اصلاح نژاد شده و رقم پرمحصول شیرودی کشت می‌شود.

اوجانی با تأکید بر اینکه طی دهه اخیر گزارش یا واقعه جدی از کمبود و خشکی مزارع متأثر از کم‌آبی نداشته‌ایم، تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های کارشناسان امر درباره کم‌آبی و احتمال بروز خشکسالی در برخی از مناطق کشور، در سال جاری بهتر است کشاورزان به ویژه شالیکاران مدیریت و مصرف بهینه آب زراعی را بیش از گذشته مورد توجه دهند تا دچار بحران و کمبود آب زراعی نشویم.