سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

آغاز غربالگری دو بیماری دیابت و فشارخون بالا در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز غربالگری دو بیماری دیابت و فشارخون بالا در مازندران

دکتر' اعرابی ' امروز به خبرنگار ایرنا گفت: جهت شناسایی زود هنگام بیماران و افراد در معرض خطر و نیز انجام مراقبت های بهداشتی مورد نیاز برای آنان، غربالگری دو بیماری مهم دیابت و فشار خون بالا ازاول دیماه 1393، ابتدا در جمعیت روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر دانشگاه علوم پزشکی مازندران آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل تغییر سبک زندگی و افزایش عادات و رفتارهای نادرست نظیر استفاده از تغذیه ناسالم،کم تحرکی، استرس، افزایش وزن ، چاقی و ... بیماری های دیابت و فشار خون بالا به مهم ترین مشکلات حوزه سلامت تبدیل شده اند افزود : برآوردها نشان می دهد در حال حاضر 5,277,000 دیابتی در کشور وجود دارد و سالانه، 194,000 دیابتی به جمعیت دیابتی های ما اضافه می شود.

وی با اشاره به اینکه برآوردها حاکی از آن است که در سال گذشته ، دیابت در ایران باعث بیش از 24 هزارمیلیارد تومان هزینه شده که بیشتر این هزینه ها ناشی از عوارض بیماری بوده ادامه داد : وضعیت مازندران نگران کننده است زیرا چاقی در این استان بسیار شایع است.

رییس مرکز بهداشت استان مازندران با ذکر این نکته که برآورد می شود در این طرح حدود 700 هزار نفر جمعیت بالای 30 سال و نیز کلیه زنان باردار غربالگری شوندخاطر نشان کرد:با توجه به شیوع 7درصدی بیماری دیابت در جمعیت بالای 30 سال انتظار می رود حداقل 15000نفر بیمار جدید مبتلا به دیابت و پره دیابتیک شناسایی و تحت مراقبت قرار گیرند. به این ترتیب تعداد کل بیماران روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر به بیش از 51000 نفر افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد :در خصوص بیماری فشارخون بالا با توجه به رقم قابل انتظار 15درصد شناسایی افراد دارای فشارخون بالا، انتظار می رود حداقل 105000 بیمار در این مناطق وجود داشته باشند ودر حال حاضر فقط 50000 نفر از این تعداد شناسایی و تحت مراقبت توسط تیم سلامت هستند.

مازندران بیش از سه میلیون نفر جمعیت دارد.