سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

آغاز خرید دانه‌های روغنی سویا و آفتاب‌گردان در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز خرید دانه‌های روغنی سویا و آفتاب‌گردان در مازندران

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: خرید دانه‌های روغنی سویا و آفتاب‌گردان در مازندران آغاز شده است.

آغاز خرید دانه‌های روغنی سویا و آفتاب‌گردان در مازندران

حسن عنایتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، از قیمت خرید تضمینی دانه‌های روغنی سویا و آفتاب‌گردان خبر داد و اظهار کرد: قیمت خرید دانه سویا با دو درصد ناخالصی و 12 درصد رطوبت، تحویل در مراکز خرید، هر کیلوگرم 19 هزار و 700 ریال اعلام شد.

وی ادامه داد: قیمت خرید هر کیلوگرم دانه آفتاب‌گردان با دو درصد ناخالصی و 9 درصد رطوبت تحویل در مراکز خرید، 21 هزار و 500 ریال تعیین شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: به ازای هر درصد رطوبت بالای 12 درصد و ناخالصی بالای دو درصد در خرید دانه سویا و به ازای هر درصد رطوبت بالای 9 درصد و ناخالصی بالای دو درصد در خرید دانه آفتاب‌گردان، به نسبت از وزن محصول تحویلی کسر و بهای آن محاسبه و پرداخت می‌شود.

عنایتی گفت: به ازای هر درصد رطوبت کمتر از 12 درصد و ناخالصی کمتر از دو درصد در خرید دانه سویا و به ازای هر درصد رطوبت کمتر از 9 درصد و ناخالصی کمتر از دو درصد در خرید دانه آفتاب‌گردان، نسبت به وزن محصول تحویلی اضافه و بهای آن محاسبه و پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: متولی خرید دانه سویا و آفتاب‌گردان شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: با تشخیص شرکت بازرگانی دولتی ایران و در صورت نیاز از خدمات کارگزاران از جمله سازمان تعاون روستایی استفاده می‌شود.

عنایتی افزود: کارخانجات روغن‌کشی و کارخانجات روغن نباتی برای خرید مستقیم دانه، بر اساس قیمت‌های مشخص شده در اولویت قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: خریداران موظف به پرداخت به‌موقع بهای دریافتی به کشاورزان با نظر مجری طرح دانه‌های روغنی هستند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه خرید دانه‌های روغنی سویا و آفتاب‌گردان تا پایان دی‌‌ماه ادامه دارد، گفت: محصول خریداری شده باید تولید امسال باشد.

عنایتی ادامه داد: محصول باید از تولیدکنندگان به تشخیص سازمان جهاد کشاورزی خریداری شود و خرید از سوی واسطه‌ها و دلالان به هیچ‌وجه مجاز نیست.

وی اظهار کرد: در مراکز خرید کمیته‌هایی شامل نماینده‌ای از سازمان جهاد کشاورزی استان، شرکت بازرگانی دولتی ایران و نماینده مجری برنامه افزایش تولید دانه‌های روغنی، مستقر هستند و بر روند خرید نظارت دارند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: دانه‌های شکسته شده سویا و آفتاب‌گردان افت محسوب نمی‌شود.

عنایتی در پایان گفت: هفت مرکز خرید در ساری، کیاکلا، بهنمیر، جویبار، نکا، بهشهر و آمل خرید سویا را انجام می‌دهند و آماده خرید این محصول از کشاورزان مازندرانی هستند.