جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

آغاز خرید تضمینی گندم در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز خرید تضمینی گندم در مازندران

رضا افرازه  در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با اشاره به اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران مبنی بر پیش‌بینی برداشت بیش از دویست هزار تن محصول گندم از مزارع استان اظهار داشت: براساس این برآورد، کمیسیون خرید تضمینی گندم تعداد مراکز خرید این محصول را به بیش از 28 مرکز ارتقا داده است. این مراکز در مناطق مختلفی که کشت گندم انجام می‌شود، دایر شده و یا در حال آماده‌سازی برای بازگشایی است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور از آغاز خرید تضمینی گندم در مازندران خبر داد و گفت: براساس مصوبه کمیسیون خرید گندم و تجربیات سنوات قبل،  آغاز خرید تضمینی گندم در استان از پانزدهم خرداد ماه بود ولی با توجه به اعلام آمادگی گندم‌کاران شرق استان، خرید تضمینی این محصول از امروز در برخی مراکز آغاز شد.

وی نرخ خرید تضمینی گندم را 10 هزار و 500 ریال اعلام و تصریح کرد: این نرخ پایه خرید گندم بر اساس دو درصد افت غیر مفید و چهار درصد افت مفید است. در صورتی که افت مفید و غیر مفید گندم کمتر یا بیشتر باشد قیمت این محصول متناسب با جدول پاکی که در مراکز خرید در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، تغییر می‌کند.

وی با اشاره به مرغوبیت بالای گندم مزارع مازندران، اظهار داشت: این محصول در استان مازندران با دارا بودن گلوتن خوب و مرغوبیت بالا، کمترین افت مفید و غیر مفید را دارد.

رئیس هیئت مدیره شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور، افزود: با توجه به کیفیت گندم استان، پیش‌بینی می‌شود این محصول گران‌تر از قیمت پایه به فروش برسد.

وی با اشاره به ثبت و ضبط اطلاعات تحویل‌دهندگان گندم در مراکز خرید تضمینی، تأکید کرد: کشاورزان هنگام مراجعه به این مراکز، کارت ملی و شماره حساب بانک سپه خود را حتما به‌ همراه داشته باشند.