جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

آغاز حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در بابل - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در بابل

حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در آستانه اربعین حسینی برای سیزدهمین سال متوالی صبح امروز شنبه از آستانه امامزاده قاسم (ع) بابل به حرکت در آمده است .

آغاز حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در بابل

امسال برخلاف سال های گذشته ، حرکت کاروان در یک روز بارانی همراه با آبگرفتگی معابر شروع شد ، با این وصف بارش باران هم نتوانست از عشق مردم بکاهد و حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا را متوقف کند.
این کاروان پس از پیمودن 40 منزلگاه ، ظهر فردا یکشنبه همزمان با اربعین حسینی به کیه اعظم درونکلای غربی بابل می رسد .
امسال درهم آمیختگی اشک آسمان و اشک مردم عزادار جلوه ویژه ای به حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در بابل داد.
عزاداران حسینی صبح امروز از نقاط مختلف شهرستان بابل و استان مازندران با تجمع در آستانه امامزاده قاسم (ع) ، ابتدا به نوحه خوانی و سینه زنی پرداختند و سپس کاروان اسرا را برای پیمودن مسیر تا تکیه اعظم درونکلای غربی بدرفه کردند.
درونکلای غربی از تواقع بخش بابلکنار و مسافت آن با امامزاده قاسم بابل هم 20 کیلومتر است .
به حرکت در آمدن این کاروان که برخی از همراهان آن پیاده و برخی نیز سوار بر اسب و شترند ، یادآور حرکت اسرای کربلا به سرپرستی حضرت زینب کبری (س) است و همراهان این کاروان نمادین سرگذشت جانگداز ورود اسرای کربلا به شام و ظلم و ستم رفته بر خاندان نبوت در واقعه کربلا را روایت می کنند .
کاروان اسرای نمادین کربلا در بابل با پوشش سبز دیده می شوند و سربازان نمادین یزید با پوشش قرمز و در دست داشتن سرنیزه آنان را همراهی می کنند.
دهها نفر از مردان ، زنان و کودکان این کاروان را به همراه سرهای نمادین بریده 18 تن از شهدای دشت نینوا همراهی می کنند و عده ای نیز در بخش هایی از مسیر عبور کاروان ، با پذیرایی از کاروانیان و پیوستن به آن ، عشق و ارادت خالصانه خود را به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نشان می دهند.
اهالی روستاهای مسیر عبور کاروان ، از کاروانیان با دود کردن اسپند و قربانی کردن گوسفند استقبال و با پهن کردن سفره ناهار و شام و پخش نذورات مانند ؛ شله زرد، خرما ، حلوا و شیر پذیرایی می کنند.
کاروان نمادین اسرای کربلا ظهر اربعین هر سال با استقبال چندین هزار از مردم منطقه و گاهی از نقاط دیگر کشور وارد مسجد اعظم درونکلای غربی بابل می شود و آئین نوحه خوانی همراه با سینه زنی و زنجیر زنی با حضور پرشور عزاداران حسینی در این مکان برگزار می شود.
برپایی آئین تعزیه و ناهار دهی از دیگر برنامه های عزاداران حسینی در حسینیه اعظم روستای درونکلای غربی هنگام ورود کاروان نمادین اسرای کربلا است .
برگزاری آئین عزاداری محرم در روستای درونکلای غربی و شرقی قدمتی بیش از 500 سال دارد و از دهه اول این ماه آغاز می شود و در سه روز تاسوعا ، عاشورا و اربعین حسینی به اوج می رسد.
همه ساله در روز تاسوعای حسینی دهها دسته عزاداری در قالب هیات های مذهبی از اقصی نقاط شهرستان بابل به حسینیه درونکلای غربی می روند و هر خانوار در این روستا با پخت غذا ، از دهها تن از عزادارانی که از اقصی نقاط شهرستان و استان به آنجا می روند ، پذیرایی می کنند.
بعضی از سال ها آمار عزادارانی که به این روستا می روند به 50 هزار نفر می رسد .
روستای درونکلای شرقی بابل هم در روز عاشورای حسینی پذیرای دسته های عزاداری و عزاداران از نقاط مختلف مازندران است .