جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

آغاز برداشت انار از شبه‌جزیره میانکاله - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز برداشت انار از شبه‌جزیره میانکاله

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان بهشهر از آغاز برداشت انار در پناهگاه حیات وحش میانکاله خبر داد.

آغاز برداشت انار از شبه‌جزیره میانکاله

زمان رضااحمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان بهشهر، گفت: پناهگاه حیات وحش میانکاله دارای دو اکوسیستم آبی و خشکی است که به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره از اهمیت خاصی برای فعالان محیط‌زیست برخوردار است.

وی اظهار کرد: تمام فعالیت‌هایی که در این منطقه حفاظت‌شده انجام می‌شود باید براساس ضوابط و استانداردهای زیست‌محیطی باشد، لذا از سال 89 برداشت انارهای وحشی از شبه‌جزیره با کمک هفت شرکت تعاونی و دهیاری‌ زاغمرز و اطراف آن، ساماندهی و با شیوه اصولی آغاز شد.

رئیس حفاظت محیط‌زیست شهرستان بهشهر، گفت: مهم‌ترین موضوع در برداشت انار توسط شرکت‌های تعاونی، آموزش چگونگی ورود در عرصه جنگلی پناهگاه و نحوه صحیح برداشت انار بوده که در 6 سال گذشته به‌خوبی انجام شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه برداشت انار میانکاله از 18 مهرماه آغاز شده است، افزود: 10 هزار هکتار از ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله دارای عرصه جنگلی پوشیده از درختچه‌های انار است که با خارج کردن «زون امن»، اجازه برداشت در 2 هزار هکتار از این عرصه را صادر کردیم و هشت‌هزار هکتار برای حیات جانوری و گیاهی منطقه، دست‌نخورده باقی می‌ماند.

وی بیان کرد: برداشت انار از میانکاله به صورت سنتی از گذشته رواج داشته است اما نحوه برداشت آن، سبب ضربه زدن به حیات شبه‌جزیره می‌شد که اکنون با حضور سازمان‌های مردم‌نهاد و تعاونی‌هایی که اهداف زیست‌محیطی را دنبال می‌کنند، برداشت انار با کمترین آسیب به درختچه‌ها و عرصه‌های جنگلی میانکاله، انجام می‌شود.

به گزارش فارس، انار میانکاله به دلیل قرار گرفتن در مجاورت دریا از رنگ، عطر و طعم خاصی برخوردار است و این محصول کاملا ارگانیک است و طرفداران خاصی دارد.

آوازه انارهای وحشی میانکاله نه‌تنها به بازارهای مازندران و سایر استان‌های کشور رسیده است، بلکه در برنامه انسان و کره مسکون سازمان یونسکو نیز دارای اهمیت است و بر استفاده از این نعمت خدادادی در کنار رعایت ضوابط احترام به کره مسکون، تاکید شده است.