جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

اعطای پاداش به آموزش‌دهندگان افراد بی‌سواد - نمایش محتوای خبر

 

 

اعطای پاداش به آموزش‌دهندگان افراد بی‌سواد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، اسماعیل عرفانی‌نژاد صبح امروز در مراسم نواخته شدن زنگ دانایی علم‌آموزی که در شهرستان چالوس برگزار شد بیان داشت: با ارائه طرح با سواد کردن اولیای دانش‌آموزان که از سوی وزارت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی 93 برنامه‌ریزی شده است، در گروه سنی 10 تا 49 سال در دو مرحله در مجموع اسامی 384 اولیا به مدارس ارسال شد.

وی تصریح کرد: بعد از پالایش اسامی 230 نفر بی‌سواد مطلق، 42 نفر کم‌سواد، 54 باسواد، پنج نفر متوفی و 53 نفر بالای 50 سال و عدم دسترسی به آدرس پستی آنان استخراج شد.

عرفانی‌نژاد خاطر‌نشان کرد: طرح باسواد کردن کودکان 10 تا 20 ساله در قالب کودکان کار، بد سرپرست، معلول جسمی و حرکتی و نابینایان و ناشنوایان نیز در این طرح در دستور کار قرار گرفت.

وی به تشریح اقدامات نهضت سوادآموزی شهرستان چالوس در اجرای این طرح پرداخت و افزود: توزیع پوستر با موضوع طرح ریشه‌کنی بی‌سوادی  در مدارس و دانشگاه‌ها و ادارات شهرستان چالوس، به‌کارگیری و آموزش نیروهای جوان و مستعد شهرستان برای آموزش افراد بی‌سواد، ثبت اسامی اولیای بی‌سواد پس از شناسایی در سامانه سوادآموزی برای تشکیل کلاس و پرداخت حق‌الزحمه آموزش دهندگانی که از سال  92 تا بهار 93 فعالیت داشتند از مهم‌ترین اقدامات شهرستان در زمینه اجرای این طرح‌ها بوده است.

رئیس اداره نهضت سوادآموزی شهرستان چالوس خاطر‌نشان کرد: در سال 92 تعداد 60 نفر افراد واجد شرایط در دوره سوادآموزی( معادل سوم ابتدایی) و 50 نفر در دوره انتقال( معادل ششم ابتدایی) در شهرستان چالوس مشغول به تحصیل بودند.

وی اعلام داشت: تاکنون 50 نفر در دوره سوادآموزی و 40 نفر در دوره انتقال مشغول به تحصیل می‌باشند.

عرفانی‌نژاد به دوره‌های سوادآموزی اشاره کرد و بیان داشت: دوره سوادآموزی معادل سوم ابتدایی است که افرادی می‌توانند در این دوره شرکت کنند که بی‌سواد مطلق، دارای مدرک مقدماتی نهضت، اول و دوم ابتدایی قبولی یا سوم تجدیدی باشند.

وی تصریح کرد: دوره تحکیم سواد با هدف دانسته‌های قبلی افراد می‌باشد که در این دوره کسانی می‌توانند شرکت کنند که  مدرک قبولی سوادآموزی یا تکمیلی یا پایانی قدیم نهضت سوادآموزی را داشته باشند.

این مسئول دوره انتقال را معادل دوره ابتدایی در دوره‌های سوادآموزی عنوان کرد و بیان داشت: در دوره انتقال افرادی می‌توانند شرکت کنند که دارای مدرک قبولی سوادآموزی، تکمیلی، پایانی، چهارم قبولی یا پنجم تجدیدی را داشته باشند.

رئیس اداره نهضت سوادآموزی شهرستان چالوس اعلام داشت: به آموزش دهندگانی که افراد بی‌سواد را باسواد کنند در دوره سوادآموزی به ازای هر قبولی 520 هزار تومان و در دوره انتقال 720 هزار تومان به ازای هر قبولی پاداش داده می‌شود.

عرفانی‌نژاد در پایان یادآور شد: اداره نهضت سوادآموزی شهرستان چالوس برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در این شهرستان نیازمند همه‌جانبه دستگاه‌های اجرایی است.